Powrót do serwisu

Temperatura czynnika przy ogrzewaniu podłogowym

Miejsce na dyskusje nie pasujące nigdzie indziej

Temperatura czynnika przy ogrzewaniu podłogowym

Postprzez eco w Pią Sty 23, 2009 10:40 pm

Witam.
Grzeję drugi sezon i kiedy są mrozy to mam 60st na piecu cały czas, zawór trójdrożny otwarty jest tak aby cały czas wychodziła z pieca temp. 60 st i pierwszy raz słyszę że podłogówka musi być grzana z mniejszą temp.Z tego co mi mówił fachowiec i tak zrobił to umieścił ją(podłogówkę)w odpowiedniej odległości pod wylewką,a drugi fachowiec który dawał płytki kazał kupić odpowiedni klej(elastyczny,odporny na temp. adesilex p9),a w miejscach łączenia się się płytek podłogowych ze ściennymi wykończył zamiast fugą kolorowym silikonem w kolorze fugi.Nie zauważyłem żeby coś się działo z płytkami ,fugą czy instalacją poza przyjemnością z ciepła w łazience ;) :P
eco
 
Posty: 46
Dołączenie: Nie Lis 09, 2008 8:06 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez arek w Sob Sty 24, 2009 3:58 pm

Maksymalna temperatura zasilania w ogrzewaniu podłogowym
Jaka może być maksymalna temperatura zasilania w ogrzewaniu podłogowym?

Maksymalna temperatura nie powinna przekroczyć 55 st.C. Warunek ten dotyczy oczywiście temperatury wody w rurze. Konstrukcja podłogi powinna być taka, aby nawet przy tak wysokiej temperaturze zasilania temperatura powierzchni podłogi nie przekroczyła wartości dopuszczalnych (np. 29 st.C w pomieszczeniach, w których ciągle przebywają ludzie).
jest to dokladnie opisane na stronie www.muratordom.pl/eksperci
a 29 to jest temp maxymalna jaką powinna mieć plytka powyżej jest to szkodliwe tam masz wszystko dokładnie opisane '
a ci twoi fachowcy to chyba nie są dobrzy ponieważ i producent rur do ogrzewania też twierdzi że nie powinno się przegrzewać plastiku chyba że masz podłogówke z miedzi plastik wytrzymuje i 100 stopni ale nie ciągle
arek
 
Posty: 28
Dołączenie: Sob Sty 10, 2009 11:19 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez eco w Sob Sty 24, 2009 8:47 pm

Do Arek
W moich stronach jest takie powiedzenie -nie ma nic gorszego jak głupi uwierzy że jest mądry. Skąd możesz wiedzieć czy fachowcy którzy robili u mnie są żli.Mogę ci powiedzieć że poleciłem ich wielu znajomym,którzy dziękowali mi za nich.Trzeba mieć trochę w sobie skromności,a ty starasz się być fachowcem w wielu dziedzinach,od magnesów po wykładanie kafelek ,budowę kotłów etc,etc.Ja z doświadczenia wiem że jakbym słuchał fachowca, a nie takich fachowców jak ty to może bym nie miał przewymiarowanego kotła.Trochę pokory w twoich wypowiedziach przydałoby się,ale po latach to zrozumiesz i przyznasz rację osobom które nie są przekonane do twoich" mądrych rad".Pozdrawiam :P
eco
 
Posty: 46
Dołączenie: Nie Lis 09, 2008 8:06 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez megy w Nie Sty 25, 2009 1:01 pm

Do Arek.
Jeżeli jestes tak mądry i na wszystko masz jakieś rady to wskaż jakiegoś producenta sterowników do kotłów który założył jakies forum na którym można szybko czegoś sie dowiedziec na temat pracy kotła ,spalania itd. :lol:
megy
 
Posty: 18
Dołączenie: Wto Lis 11, 2008 12:36 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez admin w Nie Sty 25, 2009 1:41 pm

Co do samego ogrzewania podłogowego, to spotkałem się z opinią, że wysoka temperatura jest szkodliwa. Nie jestem jednak ekspertem i być może położenie płytek z użyciem odpowiedniego kleju rozwiązuje ten problem.
Nie zmienia to faktu, że dyskusja schodzi nam trochę na boczny temat. Dlatego prosiłbym wszystkich o zwrócenie uwagi po co jest to forum - chodzi o pomoc innym.
Tą samą uwagę kieruję dodatkowo bezpośrednio do arka: Jak dotychczas w Twoich wypowiedziach jest duża ilość "udowadniania racji", na co zwrócili uwagę również "eco" i "megy". Nie twierdzę, że w ogóle nie ma sensownych treści, ale przykładowo w temacie gdzie chwaliłeś się niskim zużyciem opału(przy okazji oczerniając sterowniki) dopiero po ok 20 postach powiedziałeś, że ogrzewanie wspomagasz solarami. Wg mnie było to niepoważne. Jak dla mnie takie działania to zaśmiecanie forum i jak widzisz to zdanie podzielają również inni użytkownicy.
Jak chcesz się chwalić - idź na inne forum.
Jak chcesz innym pomóc - proszę bardzo. Ale nie wprowadzaj w błąd(nie podając wszystkich informacji).
Jak chcesz krytykować sterowniki - rób to na poziomie podając argumenty. I chociaż załóż do tego osobny temat, zamiast zaśmiecać inne.

A tutaj skupmy się na pomocy matrioszce. Już lekko ciepła temperatura wody w instalacji powoduje u niej wystarczające ogrzewanie. Ma przewymiarowane grzejniki. Kocioł nie może tak pracować. Można założyć zawór trójdrogowy(czterodrogowy) na wyjściu, lub odciąć część grzejników. Zmniejszanie tylko przepływu(bieg pompy/zawory na grzejnikach) spowoduje spadek temperatury na powrocie, więc jest to rozwiązanie pewnie skuteczne, ale szkodliwe dla kotła. Ktoś ma inne pomysły?

[temat został wydzielony, a wszelką pomoc matrioszce proszę kierować tutaj viewtopic.php?f=4&t=65]
admin
Administrator
 
Posty: 268
Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez arek w Pon Sty 26, 2009 2:39 pm

to jest mój ostatni post. na stronie muratora jest wiele opisów na temat podłogówki.www.muratordom.pl/eksperci i tam trzeba wybrać istalacje i ogrzewanie podłogowe

Układy mieszające – co to takiego?
Trójdrogowy termostatyczny zawór mieszający.
Montując w jednej instalacji grzejniki i ogrzewanie podłogowe, trzeba wiedzieć, że podłogówka musi mieć niższą temepraturę wody grzewczej niż grzejniki. Jak to zrobić?

Ze względu na parametry wody grzejnej, którą jest zasilane ogrzewanie podłogowe (55/45, 50/40 lub 45°/35°C), nazywa się je ogrzewaniem niskotemperaturowym. Układy centralnego ogrzewania z grzejnikami mogą być również niskotemperaturowe, ale parametry zasilającej je wtedy wody grzejnej są znacznie wyższe i wynoszą 80/60, 75/60 lub 70/55°C. I właśnie dlatego bezpośrednie połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników w jednej – zasilanej z tego samego kotła – instalacji nastręcza problemów. Woda o temperaturze odpowiedniej do grzejników jest zbyt gorąca, by zasilać nią ogrzewanie podłogowe, z kolei dostarczanie wody o temperaturze odpowiedniej do ogrzewania podłogowego (czyli chłodniejszej niż wymagana dla grzejników) bezpośrednio do grzejników wymagałoby znacznego zwiększenia ich powierzchni, przez co byłyby i droższe, i nieestetyczne.

Aby zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki mogły być zasilane wodą o odpowiedniej do nich temperaturze, kocioł musi podgrzewać wodę do temperatury wymaganej dla grzejników, a chłodniejszą wodę, dobrą do zasilania ogrzewania podłogowego, powinno się uzyskiwać za pomocą tak zwanych układów mieszających. Ich zadaniem jest zmieszanie wody wypływającej z kotła (zasilającej) z wodą powracającą z instalacji (wodą powrotną) w proporcjach umożliwiających otrzymanie wody o temperaturze odpowiedniej do ogrzewania podłogowego.

Wybór sposobu regulacji (automatyki) zależy od wielkości powierzchni ogrzewanej systemem podłogowym.


"Murator"

Tekst: Paweł Milks
Zdjęcia: firmy Kan, Term-System
arek
 
Posty: 28
Dołączenie: Sob Sty 10, 2009 11:19 pm

Re: Czujnik pokojowy a pogodowy

Postprzez arek w Pon Sty 26, 2009 2:56 pm

http://www.muratordom.pl/instalacje/ogr ... e,5757.htm
to jest link dla was zapoznajcie sie z istalacją pogrzewania podłogowego oraz jej sterowaniem i wtedy porozmawjajcie sobie na forum ani zajmujcie się krytyką .
większość dobrych istalatorów zna podstawy montażu podłogówki
arek
 
Posty: 28
Dołączenie: Sob Sty 10, 2009 11:19 pm

Re: Temperatura czynnika przy ogrzewaniu podłogowym

Postprzez admin w Pon Sty 26, 2009 4:18 pm

Jak już powiedziałem, spotkałem się z opinią, że temperatura wody dla ogrzewania podłogowego powinna być niższa. Ale niestety nie znam przyczyny tego faktu. Być może to kwestia wpływu wysokiej temperatury na płytki i wtedy specjalny klej+silikon na brzegach rozwiązuje sprawę, a być może to kwestia całej masy innych czynników.
Mnie interesowałyby te czynniki, a nie same stwierdzenia, że "tak trzeba i koniec". Lubię rozumieć istotę problemu.
Poza tym nie znając tych czynników nie mam prawa oceniać, czy fachowiec od "eco" wykonał dobrą pracę.
admin
Administrator
 
Posty: 268
Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Re: Temperatura czynnika przy ogrzewaniu podłogowym

Postprzez ordes w Pią Paź 21, 2011 10:31 am

Witam

Ja nie jestem fachowcem ale fascynatem ogrzewania i wszystkiego co jest z nim związane ( oczywiście w praktyce). Odpowiadając na pytanie dlaczego temperatura do ogrzewania podłogowego ma być niższa od temperatury zasilania grzejników jest prosta i potwierdzona w praktyce. Gdy jest bardzo zimno na zewnątrz kocioł musi podać wyższą temperaturę na grzejniki aby ogrzać pomieszczenia. Gdy taka gorąca woda wpływa do podłogówki i przepływa przez dłuższy czas podłoga nagrzewa się do temperatur że nie można po niej chodzić gołą stopą. U mnie tak została zrobiona pierwsza z instalacji choć zasilana z powrotu grzejnika. Instalacja została zrobiona z miedzi więc nie ma skutków ubocznych zarówno na nią jak i na płytki czy klej. Oczywiście jak pamiętam został użyty elastyczny ale nic się nie dzieje z podłogą poza wysokimi temperaturami podłogi przy dużych mrozach. W drugim domu zastosowałem zawór trójdrogowy i jest idealnie.
ordes
 
Posty: 1
Dołączenie: Pią Paź 21, 2011 10:22 am


Powróć do Inne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron