Powrót do serwisu

Zuzycie ekogroszku

Miejsce do podzielenia się poglądami z innymi forumowiczami

Zuzycie ekogroszku

Postprzez stanislaw42 w Pon Mar 01, 2010 8:59 am

Witam wszystkich zainteresowanych .

Chcialbym sie dowiedziec ile kazdy kto posiada kociol z Galmetu zuzyl ekogroszku?
Wiadomo, ze beda roznice z powodu powierzchni domu.
Prosze o podanie powierzchni i czy ocieplony czy nie i inne informacje ktore moze sie przydadza innym uzytkownikom tego forum?

Ja ma dom 130 m2 i ocieplony 10cm styropianem .
Kociol 25kw bez zaworu troj-czterodroznego tylko zawory termostatyczne na grzejnikach.
Temperatura na kotle 58 stopni.
Dmuchawa przyslonieta na 80%.
Zuzylem od 20.09.09 do dnia dzisiejszego okolo 4 ton.
Temperatura w domu 24 stopnie.

Pozdrawiam Stanislaw
stanislaw42

Dołączenie: Śro Lut 18, 2009 6:42 pm

Re: Zuzycie ekogroszku

Postprzez konradn w Pon Mar 01, 2010 10:18 am

Witam,
Prawdę mówiąc żeby ocenić efektywność wykorzystnia paliwa potrzeba więcej danych niż Pan podał. Ważna jest średnia miesiączna temperatura na zewnąrze, kaloryczność opału, sprawność kotła. Idealne byłoby wyliczenie zapotrzebiwania budynku na co i cwu, co np. robi się przy wylicznaiu charakterystyki energetczniej budynku.
W moim przypadku (ale mam inny kocił, z małej firmy z Ełku, do którego wstawiłem regulator Expert z pogodówką w styczniu a wcześniej miałem znacznie prymitywniejsze sterowanie), wygląda następująco:

budynek 170 mk (w tym 30 mk to niogrzewany garaż)
ocieplenie 15 cm styropian, dach 20 wełna, niestety jest kilka błędów wykonawczych i są liczne mostki cieplne i mam dość słabą izolację od gruntu
wentaylacja z odzyskiem ciepła (ale małą skuteczność moim zdaniem)
Temp. w pomieszczeniach średnia z całej części ogrzewanej - 21 st. (po co Pan trzyma 24 st. - to nie jest zdrowe :o ) Jeśli Pan ma czujnik temperatury zew. podpięty pod regulator to proszę pamietać że temp. wew. która wyświetla sie na regulatorze nie jest faktyczną jaką ma Pan w domu)
IV strefa klimatyczna (temaperatury zewnętrzne tej zimy bardzo niske, średnia z grudnia i stycznia ok. -8, dla porównania w zeszłym roku +3)
palę gorszkiem o kaloryczności 22-23 kJ/kg
Kocioł 15 KW ma sprawność w okolicy 80%, ale nalezy pamiętac że ona spada wraz ze spadkiem mocy
Zacząłem palić doładnie 01.11.09, zużyłem 3,2 tony do dziś (przy czym tak jak pisałem prawie do końca stycznia miałem inny sterownik, który nie pozwalał na wypracowanie oszczędności)
Z charakterystyki energetyczniej budynku, wynika, że mój budynek nie powinien zużyć rocznie wiecej niż 4,5 tony groszku (latem podgrzew cwu realizowany jest elektrycznie przy wspomaganiu solarów). Wydaje mi się że raczej nie przekroczę tej ilosci.
pozdrawiam,
Konrad
konradn

Dołączenie: Sob Lut 13, 2010 11:08 am

Postprzez arthek w Śro Sie 11, 2010 9:32 am

Piszesz , że wymieniłes " tradycyjny" sterownik na Experta.
Czy jesteś zadowolony z jego z pracy ?
Spełnił twoje oczekiwania?
Z góry dzięki za odpowiedź.
arthek

Dołączenie: Czw Lut 05, 2009 9:20 pm

Postprzez hipijo w Nie Mar 15, 2015 7:12 pm

U mnie zużycie zmniejszyło się nie tyle po ociepleniu murów domu, jak po ociepleniu strychu specjalnym styropianem.
Mam dwupiętrowy dom. Im wyżej temperatura niższa, zazwyczaj całą zimę ustawiamy na 40 stopni. Zużywamy około 3ton.
hipijo

Dołączenie: Nie Mar 15, 2015 7:03 pm

Powróć do Wymiana poglądów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość