Powrót do serwisu

Nierównomierna praca dmuchawy

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Nierównomierna praca dmuchawy

Postprzez synkopa71 w Śro Sty 09, 2019 5:16 pm

To może jeszcze zapytam Panie Łukaszu o potencjalną przyczynę nierównomierności pracy dmuchawy RV12A firmy EWWAR-NESS. Problem ten istenieje u mnie od początku posiadania zakupionego w Wszej firmie sterownika. Dokładnie opisałem to zjawisko kiedyś na Elektrodzie pod tym linkiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... highlight=
Czegóż ja nie wyczyniałem, żeby opanować sytuację. Wymiana rezystora i kondensatora układu gasika na większe, wymiana MOC3021, kombinacje z rezystorami o innych wartościach za MOC-iem, wymiana triaka itp. Nic nie pomogło. Problem istenieje przy indukcyjnym obciążeniu. Doraźnie poradziłem sobie poprzez dołożenie równolegle do silnika żarówki 40W, i dopiero to daje dobre rezultaty. Nurtuje mnie jednak przyczyna problemów i sposób właściwego jego rozwiązania. Czy mogę liczyć na pomoc? Mogę także wykonać szereg wskazanych działań lub pomiarów również z zastosowaniem oscyloskopu. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.
synkopa71

Dołączenie: Nie Gru 23, 2018 11:47 am

Re: Nierównomierna praca dmuchawy

Postprzez LukaszC w Pon Sty 14, 2019 2:06 pm

Na początek w programie proszę eksperymentalnie pozmieniać dwa parametry. Obroty minimalne i masksymalne dmuchawy.
Czytałem Pana wątek na elektrodzie. Pomiary oscyloskopem lepiej byłoby wykonać porównując sygnał sterujący z napięciem sieci, a nie napięciem na odbiorniku.
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Pon Mar 09, 2015 10:48 am

Postprzez synkopa71 w Pon Sty 14, 2019 2:54 pm

Dziękuję za odpowiedź.
Ustawienia tych dwóch parametrów mam odpowiednio na 10% min. i 30% max. Problem ze sterowaniem i nierównomierną pracą nie występują przy nastawie 100% max. ale w moim przypadku jest to trochę za dużo, co powoduje zbyt duży wyrzut ciepła w komin. Wolałbym mieć tę funkcjonalność ograniczania mocy maksymalnej. Mam na zasilaniu urządzenie podtrzymujące napięcie tzw. ups sinus is sądzę, że problem z dmuchawą występuje zarówno na zasilaniu z sieci jak i z ups'a. Ale sprawdzę to jeszcze. Według mnie problem tkwi w obwodzie sterowania, pomiędzy optotriakiem, a samym triakiem. Co Pan radzi?
synkopa71

Postprzez synkopa71 w Pon Sty 14, 2019 8:00 pm

Wykonałem następujące czynności. Bez zmiany ustawien min i max prędkości pracy dmuchawy i podczas jej wejscia w zakres nierównomiernej pracy (gwałtownego hamowania) odłączyłem zasilanie, tak aby automatycznie układ podtrzymania napięcia ups sinus rozpoczął pracę. Efekt był zdumiewający. Dmuchawa natychmiast wyrównała pracę i nie wchodziła już w oscylacyjną nierówną pracę. Układ ups sinus kupiłem dopiero przed tą zimą i nie testowałem go tak dokłanie na okoliczność moich problemów z dmuchawą. Czy mam przez to rozumieć, że moje zasilanie domu nie trzyma parametrów np pod kątem zawartości THD lub innych problemów przenoszących się na sterowanie dmuchawą? Muszę sprawdzić na oscyloskopie jak wygląda moja sinusoida. Drugi test dotyczył podniesienia paramertu (tak jak Pan sugerował) max zadanej prędkości i tu też dała się zauważyć poprawa w pracy dmuchawy. Znacznie rzadziej i już nie tak spektakularnie dochodzilo do zapaści obrotów przy nastawie 40%, a przy 50% praktycznie wcale. Wszystko przy zasilaniu z sieci, bo z ups'a pracuje dobrze przy każdych obrotach. Jestem zaskoczony takimi wynikami, ale również bardzo wdzięczny za pomoc. Myślę, że ta sytuacja jest dla mnie do zaakceptowania.
synkopa71

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości