Powrót do serwisu

Nie radzę sobie z piecem!

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Re: Nie radzę sobie z piecem!

Postprzez fox4pl w Śro Gru 17, 2008 9:38 am

chodziło mi o podajnik paliwa jako całość czyli palenisko, mechanizm podający, przekładnia i silnik przeważnie są jednego producenta. Jeżeli odnajdzie pan nazwę tego producenta będzie łatwiej. Przyda się także informacja o dmuchawie: moc, typ, producent.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez seba w Śro Gru 17, 2008 10:16 am

Obawiam się, że raczej nie podam producenta ponieważ zakładam, że są one wykonane przez "majstra". Oczywiście parametry silnika postaram się jakoś uzyskać. Dmuchawa z Wrześni z regulatorem obrotów i przepustnicą, chyba model MM WPA 120 z tego co widzę po zdjęciach i pamiętam co mam zamontowane. Dmuchawa ustawiona jest na 2 "biegu" a przepustnica otwarta cały czas na max
seba

Dołączenie: Wto Gru 16, 2008 1:29 pm

Postprzez fox4pl w Śro Gru 17, 2008 10:59 am

a sprawdzał pan różnice w spalaniu przy min.obr.dmuchawy np 18%, 20% 22%. czy te zmiany dają jakiś efekt?

czy to jest podajnik tego typu:
http://www.centrozap.pl/Brucer.html
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez seba w Śro Gru 17, 2008 11:54 am

Niestety mój palnik wygląda troszkę inaczej, co prawda jest w kwadracie ale nie jest taki jak w podanym linku. Postaram się go troszkę opisać.
Ogólny wygląd zbliżony jest typowego sześcianu, środek jest w kształcie litery V i wydaje się jakby był z kamienia w którym dookoła zrobione są otwory doprowadzające powietrze. Otwory te znajdują się troszkę niżej pod górna krawędzią palnika i ułożone są nie w linii prostej tylko tak

*.*.*.*.*.*
. * * * *

Mam nadzieję, że nie zakręciłem opisu i jest w miarę jasny.

Pozdrawiam
seba

Postprzez fox4pl w Śro Gru 17, 2008 12:07 pm

wszystko jasne, opis jest ok.

Niestety osobiście nie mam doświadczenia w palnikach tej konstrukcji.
Proszę spróbować podczas stabilnej pracy kotła(gdy temp.kotła utrzymuje się na poziomie temp.zadanej) najpierw ustawić min.obr.dmuchawy, aby określić jaka najmniejsza ilość powietrza może być dostarczana, może poprawi to jakość spalania. Dmuchawę jak się ustawi na największy bieg to większa będzie regulacja w sterowniku, może też pomoże.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez seba w Śro Gru 17, 2008 12:58 pm

Dmuchawę swoja mogę ustawić w zakresie min. obrotów tak, że 17% jest najmniejszą wartością, ustawienie niższej wartości powoduje zatrzymanie dmuchawy, max to 25% i to jest ograniczenie sterownika.
Reasumując mam wrażenie, że dla mojego kotła i przy czasie 5s potrzebowałbym większej przerwy, ale ona z tego co zauważyłem wylicza się chyba w stosunku 1/~10-12, rozumiem też, że teraz gdy doszedłem do jakiegoś ustawienie to raczej skupić się na dmuchawie i ilości powietrza a resztę ustawień pozostawić bez zmian. Czy jest jeszcze jakiś inny parametr na którym mogę się skupić i próbować poszukać odpowiednich ustawień.

PS
Jakimi kryteriami kierować się przy ustawieniu optymalnych minimalnych obrotów dmuchawy, czy jest jakaś zasada w dobieraniu tego parametru.

Pozdrawiam
seba

Postprzez fox4pl w Śro Gru 17, 2008 1:30 pm

Sterownik osiągając temp. zadaną poszukuje takiej przerwy podawania aby stabilnie tą temp. utrzymać. Pod wyliczoną przerwę podawania dobiera odpowiedni nadmuch. Gdy wyliczone przerwy są długie regulator często wyznacza moc dmuchawy 1%(czyli min.obr.dmuch). Warto wtedy ustawić tak min.obr.dmuchawy aby dopalanie opału jak najlepsze.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez admin w Śro Gru 17, 2008 1:38 pm

admin napisał(a):1) Zwiększyć parametr "ilość powietrza" (aby wyliczenia wychodziły większe niż "minimalne obroty dmuchawy")
2) Zwiększyć wartość parametru "ilość powietrza"

Wkradł się błąd. Oczywiście powinno być:
1) Zwiększyć parametr "ilość powietrza" (aby wyliczenia wychodziły większe niż "minimalne obroty dmuchawy")
2) Zwiększyć wartość parametru "min obroty dmuchawy"
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez seba w Śro Gru 17, 2008 1:52 pm

W chwili obecnej min. obroty dmuchawy mam na 25% i więcej nie można. Postaram się dzisiaj zmniejszyć min. obroty na ok 17% bo mniej nie można i zobaczę jak będzie się zachowywać proces spalania, ale wydaj mi się że do tych czasów co są to chyba muszę dać więcej powietrza.
Postaram się opisać dzisiejsze spostrzeżenie i obserwacje i opiszę jutro. Może uda się wspólnie ustalić jakąś zależność dla mojego pieca.
BTW, bardzo dziękuję za tak żywą reakcję i próbę pomocy.

Pozdrawiam
Seba
seba

Postprzez seba w Czw Gru 18, 2008 8:50 am

Witam,
no i kolejny dzień walki za mną.
Jeśli chodzi o silnik to niestety nie udało mi się ustalić jego parametrów, gdyż tabliczka jest od spodu, dmuchawa to MM WPA 03 z Wrześni i tak się zastanawiam, czy może ona jest powodem wszystkich moich problemów. "Fabrycznie" była ona ustawiona na 1 biegu i w 80-90% przysłonięta jakąś blaszka, teraz działa na 2 biegu nie jest odkryta w całości.
Wczorajsze próby poszukania optymalnych ustawień spełzły na niczym. Szukałem wielu rozwiązań i zawsze jest ten sam problem z małymi spiekami. W chwili obecnej mam czas podawania 5s, przerwa 75 przy temp. płaszcza 37. Temperatura stabilna, dmuchawa 1% a mimo wszystko powstają spieki, czyli robi się większy kopczyk, boki stygną i w końcu spadają. Ilość powietrza 38%, przedział dmuchawy 20%-50%.

Mam nadzieję, że jeszcze nie stracili Panowie ochoty i siły do pomocy :)

Pozdrawiam
Seba
seba

PoprzedniaNastępna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości