Powrót do serwisu

Czas calkowania -sterownik Perfekt

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Czas calkowania -sterownik Perfekt

Postprzez stanislaw42 w Nie Paź 25, 2009 7:30 pm

Witam

Mam pytanie zwiazane z czasem calkowania .
Czy ten parametr mozna zmienic ?
Teraz mam 80s.
Jezeli zmnienie na 120s co bedzie sie dzialo?
Prosze o jakos informacje.

Pozdrawiam Stanislaw
stanislaw42

Dołączenie: Śro Lut 18, 2009 6:42 pm

Re: Czas calkowania -sterownik Perfekt

Postprzez admin w Nie Paź 25, 2009 11:24 pm

Czas całkowania jest parametrem związanym z bezwładnością obiektu(w tym wypadku obiektem jest cały dom). Pomijając całą teorię, skutek będzie taki, że:
- Jeżeli czas całkowania będzie bardzo mały, to kocioł szybciej dojdzie do temperatury zadanej, ale też mocniej przereguluje(wyjdzie ponad nią).
- Jeżeli czas całkowania będzie bardzo duży, to kocioł powoli dojdzie do temperatury zadanej, praktycznie w ogóle nie przeregulowując.
Optymalna jest wartość to wartość możliwie duża, przy której powolne dochodzenie do temperatury zadanej nie stanowi problemu. Tzn. lepiej ustawić wartość za dużą, niż za małą - jest to związane ze stabilnością(może się okazać, że przy b.małych wartościach w ogóle temperatura zadana nie będzie utrzymywana stabilnie), ale również z bezpieczeństwem(występowanie dużych przeregulowań może mieć nieciekawe skutki). Domyślna wartość 80 jest dobra dla większości obiektów i w praktyce zmiana jest wymagana w mniej niż 0,1% przypadków. A właśnie dla tych 0,1% klientów powstał ten parametr. :-)
Z resztą jak większość parametrów - są one po to, żeby rozwiązać problem w jakiejś małej grupie klientów z nietypowimi obiektami/kotłami/opałem. W praktyce użytkownik może zmieniać wartość ilości powietrza, gdyż parametr ten ma wpływ na ilość zużywanego opału.
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez taddy w Wto Lis 17, 2009 11:29 am

Nie wiem, czy moje pytania ma związek z czasem całkowania, ale nie chciałem zakładać nowego postu.
Kocioł z podajnikiem tłokowym. Z dochodzeniem do temperatury zadanej (60st) kocioł nie ma problemów. Spala prawidłowo (miał węglowy), "zwalnia" po wejściu w zakres regulacj (ustawione 6 st) i w zależności od ustawionego parametru "czas całkowania" dochodzi do temperatury zadanej z nieznacznym jej przeciągnięciem o 0,5 - 1 st (czas całkowania 80 s), lub przy czasie całkowania 60 s "przeciąga" temperaturę zadaną o 2 - 3 stopnie. Potem oczywiście wchodzi w stan nadzoru. i teraz odwrotna sytuacja: temperatura powoli spada, poniżej zadanej kocioł wchodzi w stan pracy, jednak według mnie za powoli, ponieważ sterownik pozwala obniżyć temp na kotle o 8 a nawet 9 stopni poniżej zadanej zanim się "pozbiera" i zacznie piąć się w górę. Czy to właśnie czas całkowania odpowiada za tę huśtawkę temperaturową i ewentualnie w którą stronę powinienem eksperymentować. Czy może zmienić inne parametry sterownika żeby było "lepiej". Może zmniejszyć zakres regulacji. Proszę o radę od doświadczonych forumowiczów lub doradcy ELSTERA.
Pozdrawiam
taddy

Dołączenie: Pon Gru 01, 2008 3:37 pm

Postprzez taddy w Pon Lis 30, 2009 10:59 am

Wątek ten przeczytało już sporo osób. Niestety jeszcze nikt nie włączył się do dyskusji na ten temat. Czy sterowniki Waszych kotłów utrzymują stabilnie temperaturę w zakresie kilku stopni? Przypominam: umnie przy wzroście temperatury wszystko jest OK. Natomiast przy spadku, (wyjściu z nadzoru) temperatura na kotle obniża się nawet o 9 stopni, zanim zacznie piąć się w górę. Czy jest na to jakaś rada?
taddy

Postprzez Jarek w Pon Lis 30, 2009 12:01 pm

Ja też mam tłokowca ale steruje nim Luksus. Mam podobny problem.
Te zbieranie sie kotła po długin nadzorze wynika z faktu wypalenia sie opału po nadzorze. Palenisko jest puste i wentylator przedmuchuje piec. Perfekt ma taki parametr min. moc kotła, który ustawiony prawidlowo powinien zaradzić temu problemowi. Czy zaradzi? Nie wiem. Dlatego chciałbym pozyczyć taki sterownik aby to sprawdzić. :)
Jarek

Dołączenie: Pią Wrz 18, 2009 9:58 am

Postprzez taddy w Pon Lis 30, 2009 2:19 pm

Wydaje mi się że problem tkwi w sterowaniu obrotami wentylatora. Podczas spadku temperatury kocioł wylicza coraz mniejsze przerwy w podawaniu paliwa, ale nie idzie to w parze z obrotami wentylatora. dopiero przy spadku o dobre kilka stopni obroty rosną na tyle żeby dobrze rozpalić węgiel na palenisku. Przy zejściu z nadzoru sterownik powinien choć na kilkadziesiąt sekund włączyć większy nadmuch celem rozpalenia węgla, a dopiero później po "zatrzymaniu" spadającej temperatury zmniejszać obroty wentylatora.
taddy

Postprzez stanislaw42 w Pon Lis 30, 2009 10:50 pm

Witam
Macie racje , ze jak kociol wyjdzie z nadzoru to temperatura spada nawet ponizej 8-9 stopni.
Wentylator dmucha wolno dopiero jak dojdzie do niskiej temperatury dopiero wentylator zwieksza swoja moc, ale ta moc jest krotko i po chwili dmucha juz mala moca. Jeszcze nie sprawdzilem ale mysle ze trzeba bylo zmniejszyc zakres poszukiwania przewrwy w podawaniu dawki wegla? Tylko nie wiadomo czy zuzycie groszku nie bedzie wieksze?
Mysle , ze ktos ma inne sugestie i podzieli sie z nami?

Pozdrawiam Stanislaw
stanislaw42

Dołączenie: Śro Lut 18, 2009 6:42 pm

Postprzez taddy w Pon Gru 07, 2009 1:34 pm

Widzę, że nie ma użytkowników z podobnym problemem, albo nikt z czytających nie wie jak problem rozwiązać. Nie zabierają również głosu doradcy producenta, ani administrator. Może warto byłoby zastanowić nad zmianą programu w powyższej kwestii w nowych sterownikach. A może jest jakieś proste rozwiązanie, o którym ja nie wiem. Jeżeli tak, to podzielcie się koledzy na łamach tego forum.
Pozdrawiam.
taddy

Postprzez kamil w Wto Gru 08, 2009 8:34 am

Witam, jeżeli chodzi o dobór parametrów podawania opału i mocy dmuchawy to oba te paramerty wyliczane są na podstawie różnicy miedzy temp. zadaną a temp. aktualną i dlatego jezeli piec wychodzi z nadzoru to przerwa podawania i moc dmuchawy jest stosunkowo mała ponieważ ta różnica między temperaturami jest niewielka. Najsensowniejszym rozwiązanie jest dobór takich parametrów aby piec nie wchodził w nadzór. W moim przypadku (piec KP 20) parametrem odpowiedzialnym za dobór przerwy i mocy dmuchawy jest "ZAKRES REGULACJI".
Ustawiając ten parametr na np. 10 wymuszam na sterowniku poszukiwanie optymalnych ustawien przerwy i mocy dmuchawy juz 10 stopni przed temperaturą zadaną.
Jesli chodzi o mój piec jak narazie wszystko sie sprawdza i piec bardzo rzadko wchodzi w nadzór
Pozdrawiam Kamil
kamil

Dołączenie: Nie Gru 21, 2008 10:39 am

Postprzez MarcinZielonka w Nie Lis 25, 2018 8:58 pm

Mam też sterownik Perfect.Wiele ustawień przerabiałem aby zoptymalizować pracę pieca.Poniekąd rozwiązałem problem zbyt mocnego wychładzania pieca i nadrabianie do jego zadanej temperatury.Wentylator mam cały czas włączony nawet w czasie Nadzoru i ustawiłem podawanie ekogroszku w czasie Nadzoru co 360 sekund.Powoduje to, że pomimo iż piec osiągnął i przekroczył nieznacznie swoją temperaturę to nie wychładza się zbyt gwałtownie i dłużej przebywa w fazie nadzoru oszczędzając opał.Z całkowaniem jeszcze nie eksperymentowałem ale zabieram się do tego aby ocenić jaki ma to wpływ na pracę pieca.
MarcinZielonka

Dołączenie: Nie Lis 25, 2018 8:49 pm

Następna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość