Powrót do serwisu

Optymalne ustawienia dla kotła.

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Optymalne ustawienia dla kotła.

Postprzez trebor102 w Śro Paź 14, 2009 8:08 am

Witam
Posiadam kocioł 25 kW KWM-SR http://www.walsc.pl/kotly-piece-co/kotl ... ec-kwm-srm
Palnik Ardeo AZP - obrotowy - przystosowany do palenia ekogroszku i miału
Dmuchawę WPA06
Motoreduktor Centroterm
Sterownik Perfekt R nr 0905R0059 - nastawy domyślne parametrów regulatora, producent kotła nie podaje żadnych swoich preferencji ustawienia sterownika.
Palę ekogroszkiem z katowickiego holdingu

W związku z tym , że sezon grzewczay czas zacząć już na całego mam pytanie do ekspertów jak i też dla ewentualnych użytkowników takiego zestawu.
Czy są jakieś optymalne nastawy dla tego kotła od których należałoby wyjść clem regulacji ostatecznej?
Czy też wyjść z nastawów fabrycznych sterownika ? ( tylko ten czas podawania i minimalna przerwa podawania sprawiają że strasznie dużo węgla w okresie dochodzenia kotła jest niewykorzystane - niedopala się i czopuch jest strasznie gorący).
W okresie letnim trochę to testowałem , ale wtedy nie było żadnego porównania bo chodziło jedynie o CWU.

Pozdrawiam i proszę o jakieś podpowiedzi.
:D
trebor102

Dołączenie: Wto Sie 04, 2009 2:29 pm

Re: Optymalne ustawienia dla kotła.

Postprzez admin w Pią Paź 16, 2009 9:33 am

Problemem jest jakość spalania. I tutaj są zazwyczaj 2 sytuacje:
1) Węgiel się niedopala - jest za mało powietrza w stosunku do ilości paliwa. Należy podnieść parametr ilość powietrza.
2) Czopuch się nadmiernie nagrzewa - energia jest wydmuchiwana przez komin. Jest za dużo powietrza w komorze spalania. Mogą tworzyć się spieki. Należy obniżyć parametr ilość powietrza.

Z opisu wynika, że u Pana występuje i 1) i 2). Prawdopodobnie wskazuje to na złą jakość spalania spowodowaną jakimś innym czynnikiem niż ilość powietrza. Stawiałbym na jakość opału. Zawsze radzimy dla próby raz zasypać kocioł innym opałem(możliwie dobrym).
Inną możliwość - być może opał nie jest niedopalony, tylko są to spieki? Wówczas jest tylko problem nr 2) i należy obniżyć ilość powietrza.
Jeszcze inna możliwość - być może kocioł jest za małej mocy w stosunku do mocy którą sterownik próbuje wywiązać w momencie dochodzenia do temp zadanej i nie jest w stanie w pełni odbierać wywiązywanej energii - przez co czopuch się nagrzewa. Wystarczy zmniejszyć parametr "moc kotła". Ewentualnie pozostanie wtedy tylko problem 1), który można poprawić zwiększając ilość powietrza.
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez trebor102 w Pią Paź 16, 2009 12:28 pm

Witam
Rzeczywiście po zmniejszeniu parametrów związanych z powietrzem problem się zmniejszył . Tzn pisząc posta , ze względu na brak wiedzy , spieki w węglu określiłem jako niedopaloną pozostałość. Moje paliwo ma chyba skłonność do spiekania, bo już na stosie retorty żar zaczyna się spiekać ( sprawdzałem małym pogrzebaczem ) i potem te spieki wypychane nową porcją ,spadają do popielnika w formie wiekszych bądź mniejszych grudek. W związku z tym zapewne problem tkwi w paliwie , gdyż posiada ono również ( w mojej ocenie ) domieszkę miału. Taki wniosek wysnułem po odbyciu wycieczki na skład paliwa do autoryzowanego przedstawiciela i przeprowadzeniu rozmów. No ale cóż skoro wszyscy w tym kraju " mieszają" - nie tylko ekogroszek , to potem samo ustawianie sterownika to już czarna magia. W mojej ocenie można ten proces ( spalania) jedynie próbować !!! optymalizować. Wieć albo pas .. albo wieczory w kotłowni :lol:
Pozdrawiam
trebor102

Postprzez fox4pl w Sob Paź 17, 2009 9:33 am

Czy na całym obwodzie retorty opał spala się w ten sam sposób? Czy może z jednej strony dopala się inaczej niż z drugiej?
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez trebor102 w Pon Paź 19, 2009 7:49 am

Witam
Oglądałem retortę i rzeczywiście spieki w dużym stopniu spadają z lewj strony retorty ( patrząc od przodu pieca) tzn. w dalszej odległości od dmuchawy. Retorta ustawiona jest poziomo - sprawdzałem , deflektor ustawiony centralnie nad paleniskiem. Jeżeli można coś z tym zrobić to proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
trebor102

Postprzez fox4pl w Pon Paź 19, 2009 8:28 am

Możliwe są dwie przyczyny. Zasypana popiołem komora nadmuchowa pod paleniskiem. Wyczyścić ją można odkręcając śrubę blokującą i ściągając dolną pokrywę retorty. Wysypie się wtedy nagromadzony tam popiół, który dostał się przez otwory napowietrzające w palenisku. Drugą przyczyną może być nie uszczelnione palenisko, co skutkuje wydmuchiwaniem części powietrza poza obszar spalania (problem zresztą często opisywany na forum). Możliwe jest oczywiście jednoczesne wystąpienie obu przypadków.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Postprzez trebor102 w Wto Paź 20, 2009 7:56 am

Witam
Oczyściłem tę komorę pod palnikiem. Nagromadzony tam był rzeczywiście jakiś bliżej nie określony miał? popiół? ( ale taki twardy).Dmuchnąłem dmuchawą przy otwartej klapce. Rzeczywiście spalanie jest na całym obwodzie równomierne.
Zastanawiałem się natomiast co oznacza uszczelnienie palnika. Jest tam nad tyglem obrotowy pierścień i trudno by mówić o jego uszczelnieniu. Chyba że można uszczelnić ten tygiel ( tylko jak) bo w dokumentacji DTR jaką otrzymałem nic się o tym nie mówi.
Pozdrawiam
trebor102

Postprzez fox4pl w Wto Paź 20, 2009 2:49 pm

Niestety osobiście nie miałem do czynienia z podajnikiem tego producenta, a z tego co widzę to jest trochę innej konstrukcji niż ten np. Pancerpolu.
Ciężko mi więc doradzić jak uszczelnić palenisko, aby całe dostarczane powietrze było wdmuchiwane w strefę spalania. Nie wiem także, czy w tej konstrukcji taki zabieg jest potrzebny :? Myślę, że warto zasięgnąć opinii producenta palnika.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości