Powrót do serwisu

Czujnik CWU

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Czujnik CWU

Postprzez trebor102 w Pon Sie 31, 2009 2:19 pm

Witam
Posiadam kocioł "Walendowscy" ze sterownikiem Perfekt R oraz wymiennik z płaszczem wodnym biawar. Docelowo CWU latem podgrzewam grzałąką elektryczną , ale wczoraj postanowiłem podgrzać wodę również kotłem . Przy kontroli temperatury stwierdziłem , że sterownik podaje znacznie niższą temperaturę ciepłej wody niż była w rzeczywistości. Przy tem. na zasobiku 46 stopni ( odczyt z termometra na zasobniku), sterownik podawał 33 stopnie . Czy to jest wina czujnika ??. Jest on zamocowany w specjalnym gnieżdzie poniżej grzałki ( wskazanie producenta wymiennika) . Nie wiem czy przypadkiem jak jest taka różnica to kocioł nie będzie podgrzewał tej wody również o te 13 stopni więcej.
Również jest różnica pomiędzy temperaturą na termometrze w który zaopatrzony jest kocioł , a temperaturą wykazywaną przez sterownik ( chyba że czujka jest na powrocie w piecu , ale tego nie wiem) . Termometr na kotle podaje zawsze około 15 stopni więcej.
Czy temperatura uzyskiwana przez kocioł to ma być temperatura czynnika zasilającego , czy powrotnego?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
trebor102

Dołączenie: Wto Sie 04, 2009 2:29 pm

Re: Czujnik CWU

Postprzez fox4pl w Pią Wrz 04, 2009 1:08 pm

Na rozbieżne wskazania temperatury może mieć wpływ usytuowanie studzienek pomiarowych. Jeżeli są w różnych miejscach, w jakieś odległości od siebie to pomiar nie koniecznie musi być zgodny. Między samymi czujnikami może być też jakaś rozbieżność.
Inną przyczyną może być też rozkalibrowany potencjomentr odpowiedzialny za zestrojenie czujników. W takim przypadku wszystkie podłączone czujniki będą przekłamywać o taką samą wartość.
Temperatura uzyskiwana przez kocioł to temp. czynnika zasilającego, czyli na wyjściu z kotła.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez trebor102 w Pią Wrz 04, 2009 2:37 pm

Witam
Dziękuję za odpowiedź. najbardziej pasuje ten rozkalibrowany potencjometr ( tylko gdzie on jest) , gdyż w rzeczywiście 13 i 15 st. różnicy ( bardzo podobne) na tych czujnikach by na to wskazywało. jak to skalibrować?? Czy mógłbym otrzymać jakiś opis??. Sterownik nowy na gwarancji.
Pozdrawiam serdecznie.
trebor102

Postprzez fox4pl w Wto Wrz 08, 2009 1:42 pm

Aby skalibrować czujniki trzeba rozkręcić sterownik. Na płycie znajduje się tylko jeden potencjometr, w jednym z narożników płyty. Obracając go trzeba ustawić prawidłową temperaturę.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez trebor102 w Wto Wrz 08, 2009 1:55 pm

Uprzejmie dziękuję za wskazówki i mail.

Jeszcze raz pozdrawiam konsultantów :D
trebor102

Postprzez trebor102 w Wto Wrz 22, 2009 3:28 pm

Witam
Mam pytanie do Panów konsultantów.
Czy czujniki CWU i CO są takie same ( właśności) oprócz długości kabla?. Czytając instrukcję doszedłem do wniosku , że tak ( mozliwość podmiany w przypadku awarii), ale wolę się upewnić.
Pozdrawiam
trebor102

Postprzez skowron w Śro Wrz 23, 2009 12:24 pm

Obydwa czujniki działają identycznie, różnią się tylko (jak sam pan zauważył) długością przewodu. Można je bez przeszkód stosować zamiennie.
Pozdrawiam
skowron
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 2:18 pm

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości