Powrót do serwisu

Owies jako alternatywne paliwo

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Re: Owies jako alternatywne paliwo

Postprzez Przemo w Pon Paź 19, 2009 5:39 pm

Witam!
Od kilku dni palę owsem i wszystko byłoby w porządku gdyby nie ... zerwane zawleczki. Tak! Wydawałoby się, że owies jest tak miękki, że nie może do tego dojść - a jednak. Mam wrażenie, że w końcowej części retorty (w tzw. kielichu) dochodzi do takiego zgrupowania stwardniałego materiału (spieczonego?), że silnik nie daje rady i zrywa zawleczki. Czy ktoś z Was zaobserwował coś podobnego? Czy kolega, który pali mieszanką owsa i groszku ma podobne problemy?
Dziękuję, pozdrawiam!
Przemo

Dołączenie: Pon Sty 26, 2009 8:35 pm

Postprzez fox4pl w Wto Paź 20, 2009 2:57 pm

Podobne zjawisko można także czasem zaobserwować przy spalaniu groszku. Zmiażdżony groszek w trakcie transportu przez ślimak ubija się i spieka w kolanie retorty powodując właśnie zrywanie zawleczki.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez kamil w Wto Paź 20, 2009 3:01 pm

Witam,
Jeśli chodzi o moje doświadczenia z owsem to są one jak najbardziej pozytywne. Zaznaczę tylko że w moim przypadku była to mieszanka owsa z groszkiem i to nie zawsze w tych samych proporcjach.
W moim przypadku narazie pale tylko samym groszkiem. Chciałbym zapytać jakie masz zużycie owsa na dobę??
kamil

Dołączenie: Nie Gru 21, 2008 10:39 am

Postprzez Przemo w Wto Paź 20, 2009 3:59 pm

Witam!
Od wczoraj palę także mieszanką owsa i groszku i jest ... REWELACYJNIE!
Posiadam kocioł Zębiec KP20 ze sterownikiem Perfekt (1.24.0rZ) w ponad rocznym domu z keramzytu, docieplonym wełną z plastikowymi oknami (ciepły dom!). Do ogrzania na parterze 70 m2 i 65 m2 na poddaszu + 200 l zbiornik CWU. Sterownik pracuje na następujących parametrach:
* moc kotła - 75%
* ilość powietrza - 13%
* zakres regulacji - 10 st.C
* min. obroty dmuchawy - 20%
* max. obroty dmuchawy - 40%
* czas ruchu podajnika - 6 s
* max. przerwa pracy - 225 s
* min. przerwa pracy - 65 s
Temperatura zadana 55 st.C i taka jest praktycznie CIĄGLE utrzymywana. Parametry w trakcie pracy to:
* dmuchawa - 7%
* przerwa - 110 s
* podawanie - 6 s
W domu ponad 20 st. C, grzejniki na 3/5 lub 4/5. Ubiegłej nocy było na zewnątrz -1,5 st.C.
Spalanie mieszanki oceniam na 20 kg owsa + 10 kg groszku na dobę, czyli ok. 16,- PLN. Spodziewam się, że jak spadnie temperatura na zewnątrz to nie będzie tak pięknie. Ale na razie jest GIT! :D
Kiedy paliłem tylko owsem to miałem wrażenie, że "schodzi" ok. 35 kg na dobę.
Pozdrawiam ciepło! :lol:
Przemo

Postprzez kamil w Wto Paź 20, 2009 4:09 pm

W takim razie tylko pozazdrościć efektów :D
Widzę że mamy taki sam kocioł i podobną powierzchnię do ogrzania ( u mnie jest 150 m2 tyle tylko że wszystko na parterze).
W jaki sposób mieszasz paliwo (ja wsypywałem wszystko do zasobnika i tam mieszałem) i w jakich proporcjach (w moim przypadku to raczej było loteryjnie)?

Pozdrawiam Kamil
kamil

Postprzez Przemo w Wto Paź 20, 2009 6:17 pm

Robię to w takiej małej wanience :D w proporcjach mniej więcej 10 kg owsa + 5 kg groszku. Trochę jest przy tym "zabawy" ale efekt jest wart "poświęcenia" :)
Przemo

Postprzez kamil w Wto Paź 20, 2009 6:49 pm

dzieki za sugestie :D Jak zakupie oweis to sprawdze jak to zadziala
kamil

Postprzez Przemo w Śro Paź 21, 2009 1:23 pm

fox4pl napisał(a):Podobne zjawisko można także czasem zaobserwować przy spalaniu groszku. Zmiażdżony groszek w trakcie transportu przez ślimak ubija się i spieka w kolanie retorty powodując właśnie zrywanie zawleczki.

Czy jest sposób na uniknięcie (zminimalizowanie) tego zjawiska? Coś za często wymieniam zawleczki... :(
Przemo

Postprzez fox4pl w Czw Paź 22, 2009 8:10 am

Zjawisko może się nasilać jeżeli jest upalony ślimak. W podajniku Pancerpolu na końcu ślimaka jest pazur, który ułatwia wypchnięcie groszku w górę paleniska. Upalenie się pazura może nasilać ubijanie się części sypkich opału i blokować podajnik.
fox4pl
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Śro Lis 05, 2008 1:49 pm

Postprzez Przemo w Wto Paź 27, 2009 2:49 pm

Wysłałem zapytanie do serwisu ZĘBIEC:
Jakiś czas temu (latem) zobaczyłem na Państwa stronie internetowej, iż paliwem w KP może być owies.
Teraz nie ma już tej informacji (dlaczego?).
Od tygodnia palę owsem i jest "prawie" wszystko w porządku.
Co dwa dni muszę wymieniać zawleczki ponieważ w końcówce retorty (kolanie) tworzy się takie skupisko (spiek) paliwa, że śruba nie może przepchnąć tego zatoru i zrywa zawleczki.
Czy jest jakiś pomysł na to, by uniknąć tego zjawiska?

Dostałem odpowiedź:
Nie wiem czy była taka informacja na naszej stronie, gdyż tym zajmuje się nasz dział marketingu. Jednak jest to prawda iż spalenie innych paliw niż ekogroszek może powodować uszkodzenia w postaci upalenia np. ślimaka lub wypalenie retorty i to przyczyni się do blokowania zespołu podajnika.
Z poważaniem
Mistrz Kontroli Jakości

???
Dziwne z tym "wymykiem" w sprawie informacji na www w sprawie owsa.
1. Co oznacza "wypalenie retorty"?
2. Czy objawy występujące w moim kotle oznaczają "upalenie ślimaka" lub "wypalenie retorty"?
3. Czy jeśli wrócę do palenia ekogroszkiem to będzie OK, czy muszę wymienić jakiś element? :o
Pozdrawiam!
Przemo

PoprzedniaNastępna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości