Powrót do serwisu

Owies jako alternatywne paliwo

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Owies jako alternatywne paliwo

Postprzez kamil w Czw Sie 20, 2009 8:28 am

Witam serdecznie,
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie dotyczące używania zboża (konkretnie owsa) jako pewnej alternatywy dla eko-groszku. W związku z moimi wątpliwościami chciałbym zapytac czy ktoś z Was próbował używać właśnie owsa jako domieszkę do eko-groszku lub ewentualnie jako jedynego paliwa. Dodam tylko że posiadam piec KP 20 Zębiec ze sterownikiem Perfekt.
Pozdrawiam Kamil
kamil

Dołączenie: Nie Gru 21, 2008 10:39 am

Re: Owies jako alternatywne paliwo

Postprzez admin w Czw Sie 20, 2009 8:57 am

Kilka lat temu opracowywana była przez Elster specjalna wersja regulatora Perfekt przewidziana do sterowania kotłem tylko na owies. Główną różnicą był fakt sterowania dwoma podajnikami. Miało to na celu wykluczenie ciągłości opału, w celu uniemożliwienia pożaru. Najwidoczniej owies może się po prostu łatwiej zapalić. Dlatego odradzałbym stosowanie owsa jako alternatywy dla eko-groszku w kotłach w których teoretycznie ogień może cofnąć się do zasobnika.

Pozdrawiam
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez kamil w Czw Sie 20, 2009 10:36 am

Właśnie obawa przed pozarem zasobnika powstrzymuje mnie przed zastosowaniem tego paliwa. Jednak zastanawiam sie czy nie byłoby możliwe mieszanie eko-groszku z owsem w odpowiednich proporcjach i stosowanie takiej miesznki.
kamil

Postprzez admin w Czw Sie 20, 2009 11:41 am

Jeżeli sam owies jest niebezpieczny, a sam eko-groszek jest bezpieczny, to mieszając te opały zawsze pozostaje pytanie, czy już przekroczyliśmy granicę, gdzie pożar podajnika może wystąpić. Ja osobiście wolałbym tak nie postępować, ale to oczywiście sprawa indywidualna.
Warto również pamiętać, że producent kotła prawdopodobnie może odmówić pomocy w sytuacji gdy awaria kotła nastąpi podczas opalania innym opałem, niż przewidziany.
admin
Administrator

Postprzez kamil w Pią Sie 21, 2009 8:25 am

Jeśli chodzi o producenta kotła czyli firmę Zębiec to bedąc na ich stronie internetowej można doczytać że oprócz eko-groszku również przewidują opalanie owsem. Pytanie tylko czy jako jedyne paliwo czy jakko mieszankę z groszkiem. Będę próbował uzyskac informację bezposrednio od producenta.
Pozdrawiam
kamil

Postprzez kamil w Wto Sie 25, 2009 1:41 pm

Witam ponownie, tak jak pisałem wcześniej producent mojego kotła czyli firma Zębiec na swojej stronie internetowej podaje że dopuszcza owies jako paliwo do swojego kotła.
Z ciekawości zadzwoniłem do Panów z serwisu Zębca i oni również potwierdzili że kocioł jest przystosowany do spalania owsa. Jedyny mankament to możliwa korozja kotła i względy etyczne. Jak mi powiedziano ze względu właśnie na te mankamenty wybór należy do użytkownika.
Pozdrawiam Kamil
kamil

Postprzez admin w Wto Sie 25, 2009 4:14 pm

Dzięki za informację, z pewnością się przyda. :-)
admin
Administrator

Postprzez Przemo w Czw Paź 01, 2009 5:43 pm

Witam!
Bardzo interesuje mnie ten temat (posiadam kocioł Zębiec KP20 ze sterownikiem Perfekt).
Dlaczego przy spalaniu owsa możliwość korozji jest większa niż przy spalaniu eko-groszku?
Czy nie można osiągnąć odpowiedniej temperatury?
Czy ktoś z Was ma jeszcze jakieś doświadczenia z owsem?
Dziękuję, pozdrawiam!
Przemo

Dołączenie: Pon Sty 26, 2009 8:35 pm

Postprzez admin w Czw Paź 01, 2009 9:53 pm

Osobiście uważam, że problemem nie jest trudność z osiąganiem temperatury zadanej. Co prawda owies jest mniej kaloryczny od węgla, jednak podajniki mają maksymalną wydajność znacznie większą niż wykorzystywana przy węglu, czyli inaczej mówiąc owsa będzie ilościowo(objętościowo) odpowiednio więcej spalane, tak, aby temperatura zadana była utrzymana. A skoro termicznie nie będzie różnicy, podejrzewałbym kwestie związane z wywiązywaniem się różnych substancji dla których kocioł nie był przewidziany. Chociaż mogę się mylić.
admin
Administrator

Postprzez kamil w Pią Paź 02, 2009 6:58 am

Witam ponownie, jeżeli chodzi o korozję to faktycznie miły Pan z serwisu Zębca powiedział że ma ona związek z substancjami wydzielanymi podczas procesu spalania, ale z tego co wywnioskowałem korozja ta miałaby się pojawić po dopiero po wygaszeniu pieca na okres kilku dni. Na chwilę obecną w moim piecu spalana jest mieszanka eko-groszku i właśnie owsa (25 kg groszku i ok. 50 kg owsa). Jak do tej pory nie stało się nic co mogłoby wzbudzic mój niepokój. Rura do podajnika nagrzewa sie podobnie jak na samym eko-groszku, piec osiąga temp. zadaną, mam wrażenie że groszek dopala sie bardziej niż wcześniej (chociaż nie wykluczam że jest dobrej jakości i sam z siebie dobrze sie wypala :D ).
Pozdrawiam Kamil.
kamil

Następna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości