Powrót do serwisu

Kilka pytan odnosnie parametrow [temat wydzielony]

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Kilka pytan odnosnie parametrow [temat wydzielony]

Postprzez RysiekP w Pią Mar 20, 2009 2:39 am

Witam serdecznie! Pisałem wcześniej ale zżarło mi posty. Mam pytanie - po wymianie sterownika pojawiły się nowe parametry związane z przedmuchem.
1) Po co one i jakie powinny być ich wartości? Moc przedmuchu, czas przedmuch i co ile ten przedmuch.
2) Drugie pytanie jest prozaiczne i wielokrotnie pewnie powtarzane, ale w tej ilości postów nie mogę ich znaleźć. Jaki parametr odpowiada za zmniejszenie spalania jeśli nie moc?
3) Trzecie pytanie dotyczy nadzoru a dokładniej przejścia z nadzoru do wygaszania. Kiedy to następuje i jak temu zaradzić? Jest to o tyle istotne że nadchodzi okres letni i ogrzewanie tylko CWU kiedy w zasadzie piec może wchodzić w nadzór prawie cały czas?
4) I czwarte pytanko związane z podnoszeniem się temperatury pieca przy niespodziewanym wyłączeniu prądu, gdy nie przechodzimy przez tryb wygaszania? Miałem taką sytuację że była awaria sieci, dość szybko zresztą naprawiona. Po włączeniu piec włączył się od razu na pracę, logiczne bo tak się wyłączył, ale temperatura na piecu podskoczyła prawie do 70st, a mam ustawione 61st. Też logiczne bo procesor nie kontrolował procesu spalania, ale co by było gdyby przerwa prądu była by dłuższa? Czy temp. nadal by się podnosiła i czy procesor, kocioł mimo że odłączony jakoś by zareagował na skok, podniesienie, temperatury (chodzi mi o wewnętrzną baterię regulatora).
5) I na koniec mam pytanie o temperaturę przejścia w stan nadzoru. Raz to czas po przekroczeniu max przerwy. A dwa to podniesienie temp. na przykład przy szybkim nagrzewaniu_rozpalaniu gdy regulator nie zdąży zareagować. U mnie zdarzało się że kocioł wchodził wnadzór raz już przy temp 61,7 innum razem przekraczał nawet 63,5 i nie wchodził w nadzór. Dlaczego??
Przepraszam że tak wiele pytań, ale dawno nie pisałem więc się nazbierało. Pozdrawiam
RysiekP

Dołączenie: Czw Sty 08, 2009 9:08 am

Re: Pomocy!!! Dymienie pieca sterownik Perfect Z

Postprzez compan w Pią Mar 20, 2009 7:52 am

Witaj!
Ja to widzę tak. Za jakość i ilość spalania odpowiada przede wszystkim parametr "ilość powietrza". Oczywiście jest jeszcze kwestia szczelności paleniska itp. Jeśli idzie o zanik zasilania to pomyśl. Kocioł jeszcze grzeje, bo ma opał na retorcie w kanale. Sterownik jednak nie działa i nie pracuje pompa, więc woda nie idzie na układ, a szybko nabiera temperatury w płaszczu kotła. Sytuacja może zależeć od typu układu - otwarty czy zamknięty. Takie kotły powinny pracować w układzie otwartym z możliwością grawitacji. Wtedy bez sterownika i bez pompy woda powinna pójść w obieg. A tak kisi się w kotle i dochodzi np. do 71 st C. Na szczęście nie ma tego opału zbyt dużo i przy dłuższej przerwie w dostawie prądu prędzej zmarzniesz niż się przegrzejesz. Kociołek podgrzeje wodę i w końcu zgaśnie. Można się zabezpieczyć na taką okoliczność instalując np. automatyczny przełącznik faz, przetwornicę z akumulatorem lub agregat prądotwórczy. Wszystko kosztuje trochę. Jeśli idzie o tryb nadzoru w trybie "Lato" to tak ma być. Pompa obiegowa CO nie działa. Były tu już informacje, żeby zmniejszyć także "moc kotła" na np. 50%. Wchodzenie w tryb nadzoru przy różnych temperaturach też mi się zdarzało - nie wiem czemu. Teraz właściwie nie zauważyłem, by kocioł wchodził w nadzór. Z "wygaszaniem" to jest chyba tak, że ustawia się czas po jakim kocioł ma przejść do wygaszania po przekroczeniu ustawionej temperatury progowej. A z tym "przedmuchem" to nie wiem, bo u mnie taka opcja w sterowniku nie występuje. UFF
pozdrawiam
compan

Dołączenie: Wto Sty 27, 2009 7:32 am

Re: Kilka pytan odnosnie parametrow [temat wydzielony]

Postprzez admin w Pią Mar 20, 2009 12:19 pm

Wiec kolejno na poszczególne pytania:
1) Na pytanie "jakie powinny być ich wartości" ciężko odpowiedzieć. Powinny być dobrane do danego obiektu. W praktyce czasami dla procesu spalania jest dobrze, jak okresowo pojawiają się przedmuchy. Może to wynikać zarówno z przeczyszczaniem kanałów powietrznych, jak i doprowadzaniem powietrza do trudniej dostępnych miejsc w opale. Jakie zalecamy? Takie, jakie są jako ustawienia domyślne.
2) Co jest rozumiane poprzez "zmniejszenie spalania"? Ogólnie sterownik pali tyle, żeby utrzymać zadaną temperaturę. Więc jeżeli chcemy, żeby "palił mniej", należy tą temperaturę zmniejszyć. Jeżeli natomiast chcemy, żeby nadal utrzymywał tą samą temperaturę, ale spalał mniej, to znaczy że chcemy poprawić efektywność spalania. Na to w największym stopniu ma wpływ parametr "ilość powietrza". Określa on proporcję pomiędzy powietrzem a opałem. Proponuję powoli zmieniać wartość tego parametru, obserwując, czy przy takiej samej temperaturze utrzymywanej na kotle, przerwa się wydłuża, czy skraca. W taki sposób można znaleźć "optymalną wartość".
Co do samej jakości spalania pewien wpływ mają też inne czynniki, jak np uszczelnienie paleniska, jakość opału itp.
3) Przejście do wygaszania następuje po upływie pewnego czasu od spadku temperatury poniżej pewnej wartości progowej. W zależności od wersji programowej jest to albo temperatura załączenia pompy C.O., albo 30stC. Czas, po jakim nastąpi przejście do wygaszania jest ustawiany parametrem serwisowym. Dodatkowo jest ograniczenie, że nie może to nastąpić wcześniej, niż 2 godziny od momentu rozpalania. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, gdzie podczas dochodzenia do temperatury zadanej kocioł przechodzi w wygaszanie.
4) Jak nie ma prądu, sterownik nie działa. Jak nie działa, to nie może w żaden sposób zareagować. Bezpieczeństwo w takiej sytuacji powinno być zapewnione samą budową kotła/instalacji grzewczej. Sterownik po prostu gdyby nawet bardzo chciał i tak nic nie poradzi.
5) Sterownik starając się utrzymać temperaturę zadaną, wyznacza różne sterowanie(pomiędzy "przerwą minimalną" a "przerwą maksymalną"). Jeżeli w tym procesie wyznaczone sterowanie będzie skrajnie małe(czyli praca z "przerwą maksymalną") i stwierdzi, że musiałby "zejść jeszcze niżej", wówczas przejdzie do nadzoru. Zatem nadzór nie jest związany z określonym progiem temperaturowym, a z samym sterowaniem wyznaczanym przez regulator. Czysto ze sposobu wyznaczania sterowania wynika, że zawsze będzie to następowało powyżej temperatury zadanej, ale ile dokładnie - tego nie da się jednoznacznie powiedzieć.
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez compan w Pią Mar 20, 2009 1:23 pm

Witam! Chciałbym zapytać o ten "przedmuch". W moim sterowniku nie ma takiej opcji. Jak rozumiem w innych sterownikach Perfekt jest. Od czego to zależy?
compan

Dołączenie: Wto Sty 27, 2009 7:32 am

Postprzez admin w Pią Mar 20, 2009 2:30 pm

Możliwość przedmuchów w pracy została wprowadzona na życzenie jednego z odbiorców do wersji programowej dedykowanej dla niego. Prawdopodobnie z powodów budowy konstrukcyjnej kotła producent ten uznał, że w przypadku stosowania przedmuchów proces spalania ulega poprawie.
admin
Administrator

Postprzez RysiekP w Nie Mar 22, 2009 11:29 pm

Witam serdecznie i dzięki za odpowiedzi!.. Jeśli pozwolicie to ustosunkuję się do nich tzn. opiszę jak ja to rozrozumiałem z tego co napisaliście-jeśli źle to poprawcie.
od 1. Chodzi o pośrednią poprawę właściwości kotła wynikających z jakichś jego niedopracowań w budowie? (niedopracowanie to trochę za dużo, ale może chodzi o pewne udoskonalenie?). Czyli aby dokładnie dowiedzieć się po co one są mam dzwonić do Zębca? -dowiedzieć się od nich czegoś konkretnego jest znacznie trudniej niż od admin czy konsultantów Elstera :(
ad 2. Tak właśnie "wydedukowałem" ;) , ale ograniczając ilość powietrza w moim przypadku, określenie jakości spalania, ze względu na jakość węgla, jest dość trudne -vide post Pomocy !!! dymienie z pieca - spieki popiołu. Obecnie mam ustawione min obroty dmuchawy 18%, max 45% przy 41% powietrza. Oprócz popiołu i tych "glutów" tj spieków popiołu (50/50) węgla niedopalonego nie zauważyłem. Za to jak dla mnie jest zbyt dużo sadzy wytrącanej na ściankach i przewodach dymowych już po 2 dniach. W związku z tym czy ograniczyc maksa lub dalej schodzić z ilością powietrza nie patrząc za bardzo na wytrącaną sadzę?
ad 3. Ok
ad 4. Rozumiem że sterownik w tym wypadku nic nie pomoże. Niestety u mnie zainstalowane są pompy które, co jest logiczne, przy braku prądu nie reagują tak wię u mnie o grawitacji chyba należy zapomnieć a jedynie czekać na całkowite wygaszenie i/lub spadek temperatury jak to opisał compan.

Ale w związku z podnoszeniem się temperatury mam kolejne pytanie które można określić jako 4`.

Chodzi mi o okres grzania w trybie letnim. Cała moc pieca (jaka by nie była niska) idzie w wodę. Co się stanie jeśli temperatura wody się za bardzo podniesie skoro OC nie działa. Kolega który instalował mi instalację (przepraszam za masło maślane :oops: ) grzewczą i wodna zainstalował mi na rurkach jakiś automat (chyba jakaś pompa) pracujący w trybie ręcznym (najczęściej zima)/ i automatycznym włanczanym w okresie letnim (głównie lato) podłączony do regulatora. Wyjaśniał mi że to dla bezpieczeństwa właśnie w okresie letnim tj gdy temperatura wody podniesie się za bardzo jej nadmiar (temp) będzie zrzucony na kaloryfery (po prostu automat przestawi się samoczynnie z wody na kaloryfery) - czy jest to możliwe skoro piszecie że CO w trybie letnim nie działa?? Przepraszam że w taki oględny sposób zadaję pytania ale ni diabła się nie znam na instalacjach! :oops:

ad 5 Teraz chyba rozumiem. Zadałem to pytanie dlatego że zastanawiały mnie tak różne temperatury przejścia w stan nadzoru a jednocześnie gdzieś przeczytałem że przejście odbywa się po przekroczeniu 2st od zadanej.

No i kolejne pytanko - można je nazwać 6. chodzi mi o zejście z temperaturą do przeciwzamrorzeniowej na kaloryferach, w przypadku jakiegoś wyjazdu, wiem że zbliża się wiosna :D ale którz to wie co teraz w tej pogodzie jeszcze będzie. Czy równocześnie trzeba zejść z mocą kotła - i orientacyjnie do ilu, i czy zmieniać jakieś inne parametry.
Pozdrawiam Rysiek
RysiekP

Postprzez RysiekP w Czw Mar 26, 2009 11:01 am

Puk! Puk! Zagląda tu kto ?!? :)
RysiekP

Postprzez admin w Czw Mar 26, 2009 11:27 am

Przepraszam, ten post jakoś nie został przeze mnie zauważony.

RysiekP napisał(a):od 1. Chodzi o pośrednią poprawę właściwości kotła wynikających z jakichś jego niedopracowań w budowie? (niedopracowanie to trochę za dużo, ale może chodzi o pewne udoskonalenie?). Czyli aby dokładnie dowiedzieć się po co one są mam dzwonić do Zębca? -dowiedzieć się od nich czegoś konkretnego jest znacznie trudniej niż od admin czy konsultantów Elstera :(

Chodzi dokładnie o dobranie parametrów w taki sposób, aby możliwie odpowiadały właściwościom kotła. Trudno mówić tutaj o niedopracowaniu, czy udoskonaleniu. Nie chcę sam oceniać. Po prostu stwierdzono, że tak w danym kotle jest lepiej.
RysiekP napisał(a):ad 2. Tak właśnie "wydedukowałem" ;) , ale ograniczając ilość powietrza w moim przypadku, określenie jakości spalania, ze względu na jakość węgla, jest dość trudne -vide post Pomocy !!! dymienie z pieca - spieki popiołu. Obecnie mam ustawione min obroty dmuchawy 18%, max 45% przy 41% powietrza. Oprócz popiołu i tych "glutów" tj spieków popiołu (50/50) węgla niedopalonego nie zauważyłem. Za to jak dla mnie jest zbyt dużo sadzy wytrącanej na ściankach i przewodach dymowych już po 2 dniach. W związku z tym czy ograniczyc maksa lub dalej schodzić z ilością powietrza nie patrząc za bardzo na wytrącaną sadzę?

Sadza oznacza za małą ilość powietrza. Trudno jednak doradzać co zrobić, gdy opał prawdopodobnie nie jest dobrej jakości. Najlepiej byłoby zmienić opał. A w takiej sytuacji - zdalnie za dużo pomóc się nie da. :( Dobieranie ilości powietrza w celu maksymalizacji sprawności ma sens jedynie przy dobrej jakości opale.

RysiekP napisał(a):Chodzi mi o okres grzania w trybie letnim. Cała moc pieca (jaka by nie była niska) idzie w wodę. Co się stanie jeśli temperatura wody się za bardzo podniesie skoro OC nie działa. Kolega który instalował mi instalację (przepraszam za masło maślane :oops: ) grzewczą i wodna zainstalował mi na rurkach jakiś automat (chyba jakaś pompa) pracujący w trybie ręcznym (najczęściej zima)/ i automatycznym włanczanym w okresie letnim (głównie lato) podłączony do regulatora. Wyjaśniał mi że to dla bezpieczeństwa właśnie w okresie letnim tj gdy temperatura wody podniesie się za bardzo jej nadmiar (temp) będzie zrzucony na kaloryfery (po prostu automat przestawi się samoczynnie z wody na kaloryfery) - czy jest to możliwe skoro piszecie że CO w trybie letnim nie działa?? Przepraszam że w taki oględny sposób zadaję pytania ale ni diabła się nie znam na instalacjach! :oops:

Pompa CO w trybie letnim nie działa w "normalnej pracy". Jednak tak samo jak pompa mieszająca, czy każda inna pompa, w sytuacji przegrzania któregoś z czujników "wodnych", lub też groźby zamarznięcia, wszystkie pompy zostają włączone. Bez względu na to czy jest tryb "lato", albo czy w programatorze tygodniowym było, żeby pompa mieszająca nie pracowała.

RysiekP napisał(a):No i kolejne pytanko - można je nazwać 6. chodzi mi o zejście z temperaturą do przeciwzamrorzeniowej na kaloryferach, w przypadku jakiegoś wyjazdu, wiem że zbliża się wiosna :D ale którz to wie co teraz w tej pogodzie jeszcze będzie. Czy równocześnie trzeba zejść z mocą kotła - i orientacyjnie do ilu, i czy zmieniać jakieś inne parametry.
Pozdrawiam Rysiek

Dla obiektu to sytuacja podobna, jak praca latem. Po prostu brak odbioru energii. Kocioł może wchodzić w nadzór a następnie "odpadać" w dół i znowu gonić. Można zmniejszyć parametr "moc kotła", aby w sytuacjach, gdy jest poniżej temperatury zadanej nie "rozpędzał" się tak bardzo. Chociaż nie jest to reguła i warto zaobserwować, jak obiekt się zachowuje.
admin
Administrator

Postprzez RysiekP w Nie Mar 29, 2009 10:39 pm

Dzięki serdeczne za wyczerpujące odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie a w zasadzie sugestię, jeśli oczywiście można. Czy ze względu na liczbę postów nie można by części z nich, oczywiście tych nieodwiedzanych i nieczynnych zamknąć i zarchiwizować. Oczywiście nadając im tytuły lub sugestie o treści bo przecież wiele osób dopiero zaczyna się borykać z problemami związanymi z kotłami czy też sterownikami, a nawet w tych nieczynnych postach można znaleźć wiele cennych sugestii. Niestety liczba postów zaczyna utrudniać orientację na forum (co mnie spotkało gdy moje pytania zostały wydzielone). Pozdrawiam
RysiekP

Postprzez admin w Nie Mar 29, 2009 10:45 pm

Z tego powodu był zamiar odpowiedzi na często zadawane pytania umieszczać w dziale FAQ. Niestety, wymaga to trochę pracy, na którą trzeba znaleźć czas. Tak czy inaczej mam świadomość, że z czasem coraz bardziej potrzebne będzie umieszczanie tam tematów odpowiednio opracowanych.
admin
Administrator

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości