Powrót do serwisu

Właściwy dobór parametrów sterownika perfekt r

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Właściwy dobór parametrów sterownika perfekt r

Postprzez czeslaw w Wto Lut 24, 2009 9:05 pm

Witam , jestem nowy na tym forum.
Mam kilka pytań , ale po krótce podam dane które może pomogą w rozwiązaniu nurtujących mnie pytań .
-kocioł Galmet 17kw
-sterownik Perfekt R
-pow. ogrzewana 110 m kw. , z tym że jest to tylko piętro budynku wolnostojącego ( parter użytkuje i ogrzewa kto inny)
-okna plastik
-ściany nie ocieplone ( cegł+suporex )
-instalacja CO wykonana 20 lat temu , duże przekroje rur , dużo wody
-wymiennik CWU 80 l
-grzejniki płytowe + ok. 15 m 2 podłogówki
-spalanie ok. 25 kg / dobę węgiel dopalony , trochę spieków
-czas podawania 9 s
-min.czas przerwy 35 s
-min.temp. zadana 45 st
Po zainstalowaniu kotła 31.01.2009 niby wszystko było w porządku , ale po kilkunastu godzinach w domu zrobiło się za ciepło , nie pomogło zmniejszenie mocy (obecnie do 50%) , ani zmniejszenie współczynnika pogodowego (teraz 50 %). Dopiero zainstalowanie zaworu tródrożnego pozwoliło na opanowanie sytuacji , obecnie temp. ustaliła się na ok 22 st , a czas przerwy wydłużył się do 65 s i na tym koniec .Gdy zwiększę moc czas przerwy się skraca , gdy zmniejszę nieznacznie sie wydłuża . Piec dochodzi do temp zadanej nie wchodzi w nadzór .
Czy można jeszcze coś zrobić aby zwiększyć przerwy w podawaniu , czy temp. min. nie jest za niska Galmet podaje , że nie ale mam pewne wątpliwości , czy do zmian położenia dżwigni zaworu trójdrożnego można zastosować jakieś sterowanie ( może ktoś poda jakieś przykłady rozwiązań ) ?
Czesław.
czeslaw

Dołączenie: Wto Lut 24, 2009 6:40 pm

Re: Właściwy dobór parametrów sterownika perfekt r

Postprzez admin w Wto Lut 24, 2009 10:36 pm

Zmiana mocy kotła nie ma wpływu na faktyczną temperaturę w domu. Parametr ten bowiem określa MAKSYMALNĄ moc jaką kocioł może rozwinąć.
Jeżeli jest zainstalowany czujnik pogodowy zmiana współczynnika pogodowego powinna rozwiązać problem. Jeżeli nie pomagała, to jedyne co mi się nasuwa, to być może po prostu brak tego czujnika. Ale w to wątpię. ;)
Co do zmniejszenia zużycia opału proponuję stopniowo zmieniać parametr "ilość powietrza". W większości przypadków da się w ten sposób wycisnąć trochę więcej z kotła. :-)
admin
Administrator

Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Postprzez czeslaw w Wto Lut 24, 2009 11:10 pm

Czujnik pogodowy załączony , a z ilością powietrza spróbuję powalczyć.
Dziękuję za tak szybką odpowiedż .
Ps.
Gdyby jeszcze ktoś zechciał zabrać głos w sprawie reszty zagadnień :) .
Czesław.
czeslaw

Postprzez admin w Wto Lut 24, 2009 11:29 pm

To może jeszcze raz ja spróbuje. ;)
Minimalna temperatura zadana jest określana przez producenta kotła i to on daje gwarancję, że nic się nie stanie. Ciężko w takiej sytuacji z nimi polemizować. Osobiście starałbym się jednak utrzymywać wyższą temperaturę(ok 65stC) i nie schodzić poniżej ok 50stC. Ale to moje subiektywne zdanie.
Co do zaworu - można kupić silnik i sterowanie do przestawiania położenia zaworu. W naszej ofercie jest dostępny jedynie moduł sterowania do sterownika Expert. Modułów niezależnych i nie komunikujących się ze sterownikiem kotła nie robimy, wychodząc z założenia że na rynku jest dużo takich urządzeń. Tak więc jestem zmuszony odesłać do konkurencji.
Mam nadzieję, że teraz odpowiedziałem na wszystkie problemy. Jeżeli nadal nie - proszę śmiało się dopominać. :)
admin
Administrator

Postprzez czeslaw w Śro Lut 25, 2009 8:52 am

Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedż. :)
Spróbuję podnieść temp. i poobserwuję zachowanie pieca .
Czeslaw.
czeslaw

Postprzez jarektf w Pią Lut 27, 2009 11:27 pm

Pytanie odnośnie temperatury, posiadam piec GALMET i producent dopuszcza temp minimalną nawet 40 st i tak mam ustawione i wszystko pracuje w normie. Nie jestem ekspertem od pieców, więc może wytłumaczy mi Pan dlaczego utrzymywanie temp minimalnej na poziomie min 50 st jest tak wskazane?
jarektf

Dołączenie: Pią Lut 27, 2009 10:51 pm

Postprzez admin w Pią Lut 27, 2009 11:55 pm

Ja również nie jestem ekspertem. Kilka lat mam jednak doświadczenie z tą tematyką i często padały hasła "korozja niskotemperaturowa" albo "punkt rosy". Jakiś czas temu poczytałem o tym(bo lubię teorie ;) ) i w skrócie pisząc, wyczytałem że w fizyce istnieje takie pojęcie jak "punkt rosy" - jest to wartość temperatury gazu, poniżej której z gazu skraplaniu ulegają pewne jego składowe. W praktyce dla kotłów z tego co mi wiadomo skropleniu ulega para wodna która powoduje korozję kotła(tzn korozja niskotemperaturowa). Dlatego praca na wyższej temperaturze(oczywiście bez przesady) powinna być dla kotła bezpieczniejsza.

Na marginesie mogę dodać, że w kotłach kondensacyjnych to właśnie dzięki temu procesowi skraplania sprawności kotłów są znacząco wyższe. Jednak muszą to być kotły przystosowane do tego typu sposobu przekazywania ciepła.
admin
Administrator

Postprzez jarektf w Sob Lut 28, 2009 4:43 pm

Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
jarektf

Dołączenie: Pią Lut 27, 2009 10:51 pm

Postprzez eco w Nie Mar 01, 2009 2:45 pm

Witam.
Posiadam piec KP 30 kw Zębiec.Ze sterownika jestem zadowolony,ale z pieca nie do końca./Choć mam piec przewymiarowany 180m +- i jeszcze cwu 120 /.Sterownik działa stabilnie tzn utrzymuje cały czas zadaną temp np 60,5 stale,ale tu zaczyna się mój problem że zawsze jest to przerw 50 max 70 s.( zawsze byłem cierpliwy i jechałem z powietrzem od 80 w dół,zmniejszając 2,3 %))i trochę zazdroszczę tym którzy piszą że przerwa wynosi np.150-180 s przy mniejszym czasie podawania np 3s.Zgodzę się że piec mniejszy KP 20.Testowałem różne węgle lepsze ,średnie ,gorsze,ale nigdy programator nie wyliczył przerwy kiedy zawór trój drożny był otwarty żeby ta przerwa wynosiła np 120s,już nie mówię że mam max 225 s.Dmuchawy mam ustawione min 20 i max 45.Starałem się tego nie zmieniać,chociaż zmieniałem już wszystko.Dom mam ciepły między pustakiem a cegłą jest styropian 5.Czy ktoś w piecu KP 30 miał przerwę dłuższą niż ja,proszę o jakieś rady,co żle robię.Dodam że czas całkowania zmieniałem ,ale zawsze piec stabilizował się do tej samej przerwy czy to było czas całkowania 80 czy 180 :?
P.S
Powiem wam dlaczego jestem zadowolony ze sterownika Perfect bo wystarczy wejść na inne fora ,forum i poczytać sobie np.o sterowniku Ognik.Są tam jakieś kody,jakieś problemy z dojściem do zadanej temp,wzywanie serwisu do sterownika dla mnie trochę to skomplikowane.Ja takich problemów nie mam(sterownik jest bardzo czytelny i prosty w obsłudze) ,bez problemu osiąga zadaną temp.kocioł.Fakt, pali dużo bo nie umiem wydłużyć przerwy.Pali mniej gdy jest przykręcony zawór 3 drożny i temp jest np 40st,ale wtedy wchodzi w nadzór musi długo dochodzić do zadanej temp ok 30 minut i jest w nadzorze 25 minut co daje trochę mniejsze spalanie węgla. :oops:
eco

Dołączenie: Nie Lis 09, 2008 8:06 pm

Postprzez admin w Nie Mar 01, 2009 9:40 pm

Zasada jest prosta. Podajnik podaje pewną ilość opału np w przeciągu doby. Opał = energia. Energia ta może "iść" w 3 kierunkach:
1. Trafia do domu, ogrzewając go.
2. Ucieka przez komin w postaci gorącego powietrza.
3. Trafia do popielnika w postaci niedopalonego opału lub zauważalne są inne przyczyny niepełnego spalania.

Sytuacja 1. jest pożądana.
Sytuacja 2. jest spowodowana za dużą ilością powietrza. Powietrza powinno być tyle aby zapewnić pełne spalanie opału i ani trochę więcej*.
Sytuacja 3. jest spowodowana za małą ilością powietrza. Po prostu nie ma go wystarczającej ilości aby nastąpiło pełne spalanie.

Jeżeli mamy pewność, że następuje pełne spalanie(czyli uzyskujemy całą energię zgromadzoną w opale), oraz że energia nie "ucieka przez komin", to całość musi trafiać do instalacji grzewczej. Widocznie nasz budynek właśnie tyle energii potrzebuje.

A. W praktyce niestety na przeszkodzie stają problemy czysto mechaniczne. Konstrukcja palnika jest taka, że opał blisko otworów napowietrzających będzie lepiej "napowietrzony" niż ten znajdujący się dalej od nich. Problem ten jest tym wyraźniejszy, im na mniejszej mocy musi pracować kocioł(w porównaniu do mocy dla których został przewidziany).
B. Również problemem jest powierzchnia wymiany w kotle. Jeżeli wytworzymy pewną ilość energii to idealnie byłoby w całości odebrać ją z gorącego powietrza. Odpowiada za to powierzchnia wymiany w kotle. Im większy kocioł tym większa powierzchnia wymiany, co zwiększa efektywność odbioru ciepła.
W praktyce przy doborze kotła należy znaleźć kompromis pomiędzy punktami A. i B.

* - Istotną rolę odgrywa jakość wkładu kominowego. Kiepskiej jakości komin może wymagać utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury spalin i wtedy sytuacja 2. może być nie do uniknięcia.
admin
Administrator

Następna

Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości