Powrót do serwisu

Bakterie Legionella + nastawy zegaru czasu rzeczywistego

Dyskusje na temat sterownika Perfekt i problemów z nim związanych

Bakterie Legionella + nastawy zegaru czasu rzeczywistego

Postprzez carson1 w Pią Sty 30, 2009 9:05 am

Witam,
Interesuje mnie jak sterownik Perfekt radzi sobie z okresowym podniesieniem temperatury do powyżej 70 stopni C. ?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C"

Czy wobec powyższego jest możliwość ustawienia automatycznego podniesienia temp. na zasobniku CWU do 70 stopni w godzinach nocnych na czas powiedzmy 20 minut i obniżenia jej do ustawionej temperatury użytkowej, aby nie doszło do poparzenia?

Pozdrawiam
Carson
Ostatnio edytowany przez carson1, Wto Paź 06, 2009 8:45 am, edytowano w sumie 1 raz
carson1
 
Posty: 11
Dołączenie: Pią Sty 30, 2009 8:55 am

Re: Bakterie Legionella w zasobnikach CWU

Postprzez admin w Pią Sty 30, 2009 1:07 pm

Na dzień dzisiejszy Perfekt nie jest wyposażony w mechanizm automatycznego podnoszenia w taki sposób temperatury. Wymagałoby to kilku dodatkowych parametrów, jak np godzina o której cykl podgrzewania ma następować(aby mieć pewność, że nie zakłóci to normalnego funkcjonowania użytkownika), czy też okres co jaki ma podgrzewanie mieć miejsce, albo też temperatura docelowa. Ponieważ ilość parametrów i ich czytelność dla użytkownika to jeden z głównych zarzutów pod adresem sterownika Perfekt, zdecydowaliśmy się nie wprowadzać automatycznego procesu podgrzewania. Perfekt jest sterownikiem zaawansowanym ze względu na sposób sterowania, jednak interface ma dosyć prosty i dalsza jego rozbudowa powoduje pogorszenie czytelności dla użytkownika.

Póki co użytkownik ma możliwość co np. miesiąc ustawić wartość temperatury zadanej CWU na odpowiednią wartość. Przy aktywnym "priorytecie cwu"(parametr), możliwe jest ustawianie temperatur wyższych, niż zadana na płaszczu.
Jak dotychczas pierwsze wersje sterownika Expert również nie posiadają takiej funkcjonalności. Jednak jest to sterownik z zupełnie nowym interfejsem(wyświetlacz graficzny, zmieniony sposób dostępu do parametrów itp). Poza tym możliwości samego sterowania też są o wiele większe. Dlatego sądzę, że wprowadzenie w nim automatyki do okresowego "przegrzewania" cwu, to tylko kwestia czasu.
admin
Administrator
 
Posty: 268
Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Re: Bakterie Legionella w zasobnikach CWU

Postprzez carson1 w Pią Sty 30, 2009 1:31 pm

Osobiście uważam Iż interface sterownika perfekt jest czytelny i nie mam problemu w poruszaniu się po jego menu. Niemniej jednak w przypadku mojego pieca Galmet 25 KW istnieje ograniczenie temperatury CWU do max 65 stopni C. A więc poniżej wymaganego przytoczoną ustawą progu. Czy istnieje możliwość programowego ustawiania max progu temp na wartość powiedzmy 75 lub 80 stopni C?
Jesli nie ma takiej możliwości wówczas piece wyposażone w ten sterownik nie spełniają ustawy wobec powyższego nie powinny być dopuszczone do montażu przez instalatorów.
Pozdrawiam
Carson
carson1
 
Posty: 11
Dołączenie: Pią Sty 30, 2009 8:55 am

Re: Bakterie Legionella w zasobnikach CWU

Postprzez admin w Pią Sty 30, 2009 2:35 pm

Sama niezgodność z prawem nie jest jeszcze tak jednoznaczna. Podczas pracy z priorytetem C.W.U. temperatura płaszcza podczas doładowania ustawiana jest na poziomie ZadanaCWU + 10stC.
Ale rzeczywiście, ma Pan rację, parametr powinien umożliwiać bezpośrednio ustawienie wyższej temperatury. Przekażemy tą uwagę naszym głównym odbiorcom sterowników i najprawdopodobniej górna granica parametru "Temperatura zadana C.W.U" zostanie podniesiona do 75stC.
Jednocześnie dziękuję bardzo za tę cenną uwagę.
admin
Administrator
 
Posty: 268
Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm

Re: Bakterie Legionella w zasobnikach CWU

Postprzez carson1 w Wto Paź 06, 2009 8:37 am

Witam,
Kontynuując wątek nasuneły mi się kolejne pytania.
1. Czy możliwe jest ustawianie korekcji temperatury ekonomicznej i korekcji temperatury nocnej o więcej niż -5 i -9 stopni?
2. Czy jest możliwe ustawianie czasu nie tylko godzinowo ale również minutowo? na od 19.15 do 19.45?
3. Czy jest możliwe wczytanie nowego programu do istniejącego sterownika, który wprowadziłby wszystkie udoskonalenia zastosowane w nowych sterownikach? Jeśli tak to jaki byłby koszt?

Pozdrawiam
Carson
carson1
 
Posty: 11
Dołączenie: Pią Sty 30, 2009 8:55 am

Re: Bakterie Legionella + nastawy zegaru czasu rzeczywistego

Postprzez admin w Wto Paź 06, 2009 2:55 pm

1. Niestety nie jest to na dzień dzisiejszy możliwe. Wymagałoby to stworzenie specjalnej wersji oprogramowania.
2. W Perfekcie programy tygodniowe mają dokładność jednej godziny, w przypadku Experta dokładność ta została zwiększona do 10min.
3. Jest to możliwe. W takim celu należy skontaktować się z serwisem firmy Elster, gdyż konieczne jest ustalenie, jakie jest obecnie wgrana wersja i typ oprogramowania, oraz jakie zmiany w danym typie oprogramowania nastąpiły do dnia dzisiejszego.
admin
Administrator
 
Posty: 268
Dołączenie: Wto Lis 04, 2008 10:58 pm


Powróć do Perfekt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron