sterowniki.w.com.pl • Zobacz temat - Czemu komfort ECO nie ma ustawienia maksymalnych obrotów
Powrót do serwisu

Czemu komfort ECO nie ma ustawienia maksymalnych obrotów

Dyskusje na temat sterownika Komfort i problemów z nim związanych

Czemu komfort ECO nie ma ustawienia maksymalnych obrotów

Postprzez Krzychu w Śro Sie 21, 2013 6:47 am

Witam

Posiadam Komfort P, który ma możliwość zdefiniowana maksymalnych obrotów dmuchawy w trybie instalatora. A teraz patrząc na nowszy model Komfort ECO takie ustawienia nie ma. Dlaczego tak jest? Moim zdaniem jest to bardzo potrzebna funkcja ponieważ np. zakupując przeszacowany wentylator (np. bardzo popularny i polecany) WPA120 do małego kotła nie będzie można go wysterować. Ponieważ 20% (minimum z ustawień użytkownika) to będzie gruba za dużo i z kotła będzie się dymiło i rozdmuchiwało palenisko. Jednym słowem palenie będzie koszmarem. Dopiero jak ustawiłem maksymalne obroty na 40% i z tego w trybie użytkownika 20-30% to wtedy dopiero zaczyna palić się kulturalnie.

Dodatkowo tym ustawieniem można wyciszyć dmuchawę, bo tą WPA120 słyszałem 2 piętra wyżej(!!!) jak się wypalało w kotle. Po zamianie ustawień nie bardzo ją słychać w kotłowni....

I teraz patrząc na Komfort ECO przydana wydaje się możliwość ustawienia czasu wygaszania (np. latem ustawiłbym sobie na 20-30 minut coby nie chłodziło mi zbiornika CWU podczas wygaszania, a zimą na 60-90 minut żeby dobrze dopaliło węgiel), ale boję się, że nawet kupując słabszą dmuchawę WPA117 do 17kW pieca może się powtórzyć koszmar jaki przeżywałem przy rozpalaniu jak Komfort P + WPA120 był ustawiony na 100%.
Krzychu

Dołączenie: Śro Sie 21, 2013 6:39 am

Re: Czemu komfort ECO nie ma ustawienia maksymalnych obrotów

Postprzez Siershul w Pią Wrz 13, 2013 11:29 am

Proszę spróbować dokonać korekty parametrem użytkownika [2] ILOŚĆ POWIETRZA.

Instrukcja - strona 4:
http://elster.w.com.pl/files/Komfort_Ek ... rukcja.pdf
Siershul

Dołączenie: Śro Paź 24, 2012 9:35 am

Postprzez Krzychu w Nie Wrz 15, 2013 2:31 pm

Na szczęście zamówiona WPA117k zamiast WPA120 jest odpowiednia i nie trzeba korygować nastawów. Na 20-30% działa odpowiednio. Ale przy WPA120 byłby koszmar.
Krzychu

Postprzez jurek58 w Śro Gru 04, 2013 9:09 am

Witam kolegę. Może odp. jest spóźniona , ale maX. obrotów dmuchawy w trybie instalatora należy szukać włączając ten tryb zgodnie z instrukcją KOMFORT EKO. sterowniki KOMFORT starszej generacji posiadały program, w którym max. moc dmuchawy określona była na poziomie 70% ( w KOMFORT EKO jest to parametr - ilość powietrza w przedmuchu - liczba x 10%). Przy zakupie nowej dmuchawy należy sprawdzić parametry pracy starej tj. głównie moc znamionowa oraz ilość tłoczonego powietrza w m 3/h. Jka kupisz dmuchawę o większej ilości tłoczonego powietrza bedą problemy z nastawami.
jurek58

Dołączenie: Śro Gru 04, 2013 8:34 am

Postprzez Krzychu w Pią Gru 06, 2013 7:55 pm

Kolega trochę miesza. Mam oba sterowniki, że tak powiem pod ręką.

Komfort i Komfort+ mają możliwość ustawienia parametrów dmuchawy w trybie instalatora (minimalne obroty i maksymalne). Co dla WPA120 (jednej z bardziej polecanych dmuchaw) jest moim zdaniem koniecznym dla każdego pica <=20kW. Z tego min/max dopiero w trybie użytkownika wybiera się 20-100%. U mnie na piecu 20kW mam ustawione max obroty na 30% i w trybie użytkownika 2 lub 3 co odpowiada 20% lub 30% (co według mnie daje 6-9% nominalnej mocy :shock: ). Wszystko działa OK piec pomału się rozpala i utrzymuje zadaną temperaturę bez wchodzenia w tryb przedmuchów. Jak dam więcej to przy rozpalaniu zaczyna dymić z pieca, dmuchawę słychać 2 kondygnację wyżej, przekraczana jest temperatura zadana itd... A 70% to jest stała wartość dla przedmuchu w tych sterownikach.

Komfort ECO nie ma tego ustawienia w trybie instalatora maksymalnych obrotów (jedynie minimalne). Przez co zostaje regulacja użytkownika minimum 20%. A co do parametrów to oczywiście, że wydajność sprawdzałem z danymi producenta pieca. Kupiłem prawie połowę słabszą. Chodzi na 20-30% i jest moim zdaniem ok. Piec pomału wchodzi na temperaturę roboczą i nawet po przymknięciu termostatów na grzejnikach nie przechodzi w tryb przedmuchów, tylko pozostaje 1-2 stopni poniżej temperatury zadanej delikatnie dodmuchując powietrze. To moim zdaniem poprawna praca. W przypadku Komfort ECO i dmuchawy WPA120 nie było by możliwości takiego wyregulowania i piec cyklicznie by przechodził w tryb przedmuchów, a potem kontroli bo dmuchawa jakby się włączyło to by dmuchała za mocno. Ten ma regulowaną prędkość dmuchawy przy przedmuchach.

Oczywiście staję sobie sprawy, że większość lubi grzać komin, palić na 100% wydajności pieca, dymić na pół wsi przy rozpalaniu. Obserwuję to u sąsiadów, a potem narzekanie, że bez dmuchawy było lepiej. No było nie potrafią okiełznać za mocnej dmuchawy.

A cały temat sprowadza się do tego, że w następnej wersji sterownika ECO proponuję dodać parametr maksymalnych obrotów w trybie instalatora ponieważ może to kogoś uchronić przed koszmarem rozpalania i palenia przy przeszacowanej dmuchawie (co według producenta pieca jest odpowiednią). A co się dzieje, jeśli dmuchawa jest przeszacowana? Dymi przy rozpalaniu, przekracza mocno temperaturę zadaną (co może grozić detonacjami gazów bo trzeba wydłużyć przerwy między przedmuchami), zagotowaniem wody w obiegu itd.
Krzychu

Powróć do Komfort

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość