Powrót do serwisu

Komfort Plus, Nie startuje nowa dmuchawa

Dyskusje na temat sterownika Komfort i problemów z nim związanych

Komfort Plus, Nie startuje nowa dmuchawa

Postprzez Roger w Wto Lut 19, 2013 8:45 pm

Witam, Posiadam Sterownik Komfort Plus. Niestety w starej dmuchawie "kończą" się już łożyska ( w tej chwili nie pamiętam jej oznaczenia, natomiast ma jakieś 26W mocy ). W związku z powyższym chciałem wymienić dmuchawę i zakupiłem dmuchawę kg elektronik dp-02. Niestety dmuchawa po podłączeniu do sterownika jedynie buczy nawet przy zwiększeniu mocy do 100%. Po podłączeniu bezpośrednio do sieci 230V startuje normalnie więc wykluczam jej uszkodzenia. Sterownik steruje normalnie starą dmuchawą. Gdzie może leżeć problem? Nowa dmuchawa ma 80W czy w związku z tym trzeba przeprowadzić jakąś korekcje prądu minimalnego? Jeżeli tak, to jak to zrobić?
Roger

Dołączenie: Wto Lut 19, 2013 8:34 pm

Re: Komfort Plus, Nie startuje nowa dmuchawa

Postprzez radek69 w Śro Lut 20, 2013 10:27 pm

możliwe że dmuchawa nie jest przystosowana do sterownika i algorytm nie może jej wysterować .
Komfort na 100% steruje dmuchawami Firmy M PLUS M np. WPA 120
http://www.elster.w.com.pl/files/Komfor ... alator.pdf
drugi parametr min. obroty dmuchawy to można spróbować ustawić na 25%
Ewentualnie podstawić wentylator wspomnianej firmy.
radek69

Dołączenie: Nie Lis 23, 2008 10:48 pm

Postprzez Roger w Czw Lut 21, 2013 8:28 pm

Na wstępie bardzo dziękuje koledze za odpowiedź. Jeżeli chodzi o tryb instalatora to niestety nie mogę go uruchomić ( wyczytałem w internecie, że nie każdy sterownik pozwala wejść w tryb serwisowy i na moje nieszczęście niestety chyba takową wersję posiadam ). Co do algorytmu sterowania, zdaję sobie sprawę, że nie jest to falownik. Elementem wykonawczym sterownika jest triak, domniemam więc, że jest to klasyczne rozwiązanie i regulacja obrotów to odpowiednie wycinanie części sinusoidy ( podobnie jak w ściemniaczach oświetlenia ). Wydaje mi się, że powinno to działać z każdym jednofazowym silnikiem asynchronicznym ( w większym lub mniejszym zakresie w zależności od charakterystyki takiego silnika - no ale zawsze ! ). Zauważyłem natomiast jedną rzecz, a mianowicie dmuchawa kg elektronika dp-02 nie posiada kondensatora rozruchowego, a typ silnika to k20/84. Nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tego silnika w internecie, a samej dmuchawy nie rozbierałem. Co w tym silniku odpowiada za odłączenie uzwojenia rozruchowego? Wyłącznik odśrodkowy? Czy też jakieś inne cudo? Działająca dmuchawa posiada kondensator rozruchowy, ta do której posłałeś link też, ponad to kg elektronik na swojej stronie w swojej ofercie posiada też dmuchawę z kondensatorem rozruchowym, oznaczenie DP-120 http://www.kgelektronik.pl/produkty/dmuchawy.html . Pytanie więc, czy ewentualny brak kondensatora rozruchowego wyklucza możliwość sterowania dmuchawą DP-02 sterownikiem komfort plus ?
Roger

Postprzez radek69 w Czw Lut 21, 2013 10:17 pm

Na 90 % brak kondensatora startowego przy silniku dmuchawy jest powodem że nie może wystartować, ale co dalej nie mam jeszcze pomysłu...
radek69

Dołączenie: Nie Lis 23, 2008 10:48 pm

Postprzez Roger w Czw Lut 21, 2013 10:37 pm

Z powodu tego iż niestety nie mogę już oddać/wymienić dmuchawy chciałbym wymyślić jakieś rozwiązanie. Mam pewien pomysł, pewien człowiek http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7 ... -dmuchawy/ steruje obrotami tej dmuchawy przy pomocy kitu AVT1007 ( chociaż wydaje mi się, że to bardo podobny algorytm sterowania). Jeżeli rzeczywiście układ by działał to wystarczyłoby wykorzystać sygnał z oryginalnego sterownika do załączenia przekaźnika uruchamiającego dmuchawę i regulator obrotów avt. Pytanie tylko jak sterownik będzie zachowywał się mając za obciążenie przekaźnik? Druga sprawa, że znacznie komplikujemy układ i wzrasta ryzyko awarii.
Roger

Postprzez Roger w Sob Lut 23, 2013 6:51 pm

Niestety regulator obrotów avt nie zdaje egzaminu, co prawda widać, że regulacja działa, ale silnik nie chce wystartować.
Roger

Postprzez SQT w Pią Mar 29, 2013 11:01 pm

Jeśli chodzi o sam sterownik Komfort plus, kilka lat temu również miałem ten problem ponieważ był to jeden z pierwszych. Nie posiadał on menu instalatora. Jednak po telefonie uprzejmy pan z serwisu wysłał mi nowy mikrokontroler z programem, który umożliwiał włączenie menu instalatora.
SQT

Dołączenie: Nie Sie 15, 2010 2:01 pm

Postprzez dialt1 w Pią Mar 20, 2015 12:11 pm

witam wszystkich. mialem podobny problem i moze to dziwne ale u mnie problem sam sie rozwiazal. nie wiem jakim cudem... :/
dialt1

Dołączenie: Pią Mar 20, 2015 11:59 am

Powróć do Komfort

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość