Powrót do serwisu

Konfiguracja Roomster + pogodówka + siłownik 4d

Konfiguracja Roomster + pogodówka + siłownik 4d

Postprzez Darsento w Czw Gru 27, 2018 3:40 pm

Witam forumowiczów,
Posiadam piec galmet 12 kwp. Zasadniczo z samym spalaniem jak i ustawieniami nie mam problemu bo przez to już przeszedłem. Żeby była jasność to dom ocieplony, z 2016, wygrzany, do ogrzania jakieś 80m2. Na jednym układzie grzewczym mam grzejniki oraz podłogówki. Na podłogówkach RTLe.
Niedawno zakupiłem do tego zestawu Roomster RTX bezprzewodowy, czujnik pogodowy oraz siłownik na zawór 4d. Oczywiście czujnik temperatury na wyjściu i powrocie zainstalowany. I tu zaczęły się schody bo nijak nie mogę skonfigurować tego układu albo raczej nie potrafię. Więc po kolei:
1. Pogodówka podpięta. skalibrowana, działa poprawnie wg mnie ponieważ zmiany temperatury nie mam możliwości, temp. zadana na piecu ustawiana automatycznie.
2. Roomster również działa, jest komunikacja, pokazuje info z pieca itp itd.
3. Siłownik Afriso (6 Nm, rodzaj sterowania 3pkt, czas obrotu 60s) na zaworze 4d.
Siłownik w eLiderze ustawiony mam tak:
[1] TEMPERATURA ZADANA – w zależności od konfiguracji zaworu, ustawiane są temperatury zadane dla danego obwodu grzewczego:
- 3-D (trójdrogowy) podłogowy lub grzejnikowy – temp. zadana zasilania,
- 3-D na powrocie – temp. zadana powrotu,
- 4-D (czterodrogowy) podłogowy lub grzejnikowytemperatury zadane
zasilania [automat mi ustawił 47 stopni] i powrotu [ustawiłem 40 stopni]

[2] TRYB PRACY – ustawia jeden z pięciu możliwych trybów pracy zaworu
mieszającego:
• Tryb 3-D PODŁOGOWY zapewnia regulację obwodu ogrzewania
podłogowego, ograniczając jednocześnie maksymalną temperaturę
wody w obiegu do 40°C.
eLIDER – REGULATOR TEMPERATURY KOTŁA C.O. Z PODAJNIKIEM
29
• Tryb 3-D GRZEJNIKOWY zapewnia jakościową regulację ogrzewania,
na podstawie temperatury zadanej lub temperatury zewnętrznej.
• Tryb pracy 3-D NA POWROCIE stosuje się w celu zapewnienia minimalnej temperatury powrotu do kotła.
W trybach pracy 4-D (czterodrogowym) PODŁOGOWYM
i GRZEJNIKOWYM, podczas regulacji, pierwszeństwo ma utrzymanie
minimalnej zadanej temperatury powrotu. Dopiero po spełnieniu
tego warunku program pozwala zaworowi na otwarcie się i wysyłanie czynnika grzewczego do obwodów grzewczych. - i tu jest problem bo u mnie od razu otwiera się całkowicie na maxa i cała gorąca woda z pieca idzie na układ. Teraz pytanie - mam źle podłączony siłownik do sterownika czy przyczyna jest inna?

Uwaga! Do poprawnej regulacji zaworem czterodrogowym wymagane jest podłączenie dwóch czujników temperatury: zasilania i powrotu.
Czujnik temperatury powrotu powinien być umieszczony jak najbliżej kotła. Sposób wykonania instalacji grzewczej, a w szczególności miejsce
pomp, powinien zapewnić ciągły przepływ wody powrotnej do kotła –
brak przepływu spowoduje błędne pomiary temperatury i nieprawidłową
pracę zaworu mieszającego. - Czujniki założone

[3] NAZWA SYSTEMU – nieistotne

[4] KALIBRACJA KRZYWEJ GRZEWCZEJ – dokonuje się w sposób identyczny,
jak opisany w punkcie VII.6. Parametr nie ma znaczenia, jeżeli zawór pracuje
w trybie NA POWROCIE lub zawór nie jest sterowany pogodowo. - podłączone, skalibrowane

[5] CZAS RUCHU – jest to najmniejszy czas, przez jaki będzie się poruszał
siłownik zaworu. Powinien być dobrany stosownie do czasu pełnego obrotu
zaworu. Jeżeli CZAS RUCHU jest krótki a czas pełnego obrotu zaworu bardzo
długi, zawór będzie bardzo wolno reagował na zmiany temperatury. Zbyt
długi CZAS RUCHU w stosunku do czasu pełnego obrotu spowoduje powstanie wahań temperatury na wyjściu zaworu, a może wręcz uniemożliwić
ustawienie zadanej temperatury. - Przy czasie obrotu w moim modelu siłownika ile powinienem mieć optymalnie ustawione?

[6] ZAKRES REGULACJI – określa zakres temperatur przed TEMPERATURĄ
ZADANĄ, w jakim regulator ma dobierać automatycznie otwarcie zaworu.
Poniżej ZAKRESU REGULACJI zawór jest maksymalnie otwarty. - U mnie wlasnie otwiera sie od poczatku na calosc i nie bardzo rozumiem jak działa to ustawienie. Zakres jest od 1 do 25 stopni i przy ustawianiu skrajnych ustawien siłownik i tak pozostawal caly czas otwarty. Jeżeli tutaj ktoś jest w stanie to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć, byłbym wdzięczny

[7] PROGRAM TYGODNIOWY – to robi Roomster.

Po 5 godzinach temp wyjścia złapała 47 stopni, powrót 32 i to był max. Tak jak wspominałem wyżej, w momencie włączenia siłownika w menu, siłownik otwiera zawór maksymalnie i tu wtedy całą ciepłą wodę z pieca pompuje na grzejniki. Z tego co zrozumiałem z instrukcji zawór powinien się najpierw zamknąć i zabezpieczyc temperature powrotu, ale nie wiem jaki ma na to wpływ parametr [6] czyli zakres regulacji.

Ma ktoś taki lub podobny zestaw?
Z góry dziękuję za pomoc.
Darsento

Dołączenie: Czw Gru 27, 2018 2:56 pm

Re: Konfiguracja Roomster + pogodówka + siłownik 4d

Postprzez LukaszC w Śro Sty 02, 2019 8:43 am

W zakresie regulacji ustawia Pan pracę sterownik, w jakim zakresie ma pracować ciągle a w jakim cyklicznie.
Tzn. Jeśli ma Pan ustawione w zakresie regulacji np 10 stopni, to jeśli temperatura aktuana od zadanej będzie różnić się ponad 10 stopni, wtedy siłownik jest załączany na stałe.
Natomiast gdy ta różnica jest mniejsza niż 10 stopni to wtedy siłownik załączany jest cyklicznie, np 5s włączony i 10s wyłączony
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Pon Mar 09, 2015 10:48 am

Postprzez Darsento w Śro Sty 02, 2019 12:41 pm

ok to teraz proszę o wyjaśnienie co znaczy określenie że sterownik pracuje ciągle a cyklicznie? to jakaś forma histerezy?
Drugie pytanie to o jakiej temperaturze aktualnej a zadanej Pan mówi? Temperatura zadana kotła, na wyjściu zaworu czy powrotu?
Darsento

Postprzez LukaszC w Pią Sty 04, 2019 7:50 am

Przepraszam, nie chodziło o pracę sterownika, tylko o sterowanie zaworem (otwieranie i zamykanie). Można powiedzieć że jest to pewna forma histerezy.
Będzie to zawsze temperatura odnośnie zaworu. Jednak w zależności jaką będzie miał Pan konfigurację, to może to być zasilania zaworu, powrotu, lub pomieszczenia
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Postprzez Darsento w Śro Sty 09, 2019 11:00 am

Czyli jak mam podłączony sterownik zaworu 4d, pokojówkę oraz pogodówkę to zakres regulacji dotyczy której temperatury? zasilania, powrotu czy pomieszczenia? Czy dotyczy to samego ustawienia trybu w jakim pracuje siłownik 4d? Mam na myśli ustawianie czy zawór ma pracować w trybie 4d na podłogówkę, bądź zawór 4d na grzejniki itd?
Darsento

Postprzez LukaszC w Pon Sty 14, 2019 2:05 pm

Najpierw sterowanie będzie tak regulować zaworem aby uzyskać odpowiednią temp. powrotu,później będzie ustalana temperatura pomieszczenia i na koniec zasilania. Zakres regulacji będzie odnosił się do w danej chwili sterowanej temperatury.
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Powróć do Lider

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości