Powrót do serwisu

Ustawienia sterownika

Ustawienia sterownika

Postprzez giginski w Śro Lis 28, 2018 5:13 pm

Witam, posiadam w kotle galmet 12kwp sterownik elster elider. Próbowałem różnych ustawień sterownika albo przerzucało eko albo temp. podajnika rosła i wywalało eko. To wszystko się działo kiedy nic nie ruszałem i sam podawał automat, jedyne co zmniejszałem moc kotła. Po wejściu zaś w menu serwisanta posiadam moc maksymalna, pośrednią i minimalną a w każdej opcji można zmieniać moc kotła w %, długość cyklu, sterowanie nadmuchem. Czyżby mój sterownik był tak starego typu, że nie mam tak jak inni użytkownicy innych typów sterowników opcji czasu podawanie, tylko posiadam moc kotła w % ?? Nie mogę sobie już poradzić w ustawieniu optymalnych parametrów. Dzisiaj nie chciał dobić do 58, ciągle oscylował w 57.9. Odwiedzałem różne fora jak i czytałem o moim kotle, jednakże każdy posiada opcje czasu podawanie eko, ja niestety nie mając tego nie mogę dobrze ustawić sterownika. Są jakieś możliwości, proszę o pomoc.
Z góry dziękuje.
giginski

Dołączenie: Śro Lis 28, 2018 5:02 pm

Re: Ustawienia sterownika

Postprzez LukaszC w Czw Lis 29, 2018 7:43 am

Sterownik Lider jest najnowszym produktem firmy Elster.
Na początek proszę upewnić się czy ma Pan w sterowniku wybrany prawidłowy typ kotła ( w instalatorze)
Po wybraniu prawidłowego typu kotła wszystkie parametry zaaktualizują się do prawidłowych wartości i spalanie wstępnie powinno się poprawić .
Sterownik pracuje w trybie automatycznym, dlatego czasy podawania są wyliczane przez sterownik. Jeśli chce Pan samemu ustalić czasy to musi przejść Pan na tryb pracy dwustawny.
"Dzisiaj nie chciał dobić do 58, ciągle oscylował w 57.9."
Oznacza to, że sterownik bardzo dobrze steruje pracą kotła. Bardzo duża bezwładność cieplna kotła i paleniska powoduje że temperatura może się wachać +-2 stopnie, w zależności od ustawień sterownika
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Dołączenie: Pon Mar 09, 2015 10:48 am

Postprzez giginski w Czw Lis 29, 2018 9:03 am

Jest wybrany typ kotła galmet 12 kwp, w trybie dwustawnym również nie mam możliwości wyboru czasu podawania tylko jest moc kotła w % w zakładce serwisant przy mocy min i pośredniej oraz maksymalnej. Poza tym trochę dziwne aby przy zadanej np 56 stopni zjadał mi prawie 18 kg eko na dobę. Kiedy temp. spada np do 52.5 sterownik goni temp podając duże ilości eko przez co mam dużo niedopalonego eko. Zaś przy mniejszej mocy kotła zaczyna się zapadać kopczyk i jak mówiłem wcześniej temp. podajnika rośnie:(. Nie wiem jak ustawić aby dochodził do temp.. Już się boję ile będzie palił eko jak będzie -10. Pierwszy raz z rodzicami mamy do czynienia z kotłem na podajnik, dużo czytałem pytałem się. Ludzie ustawiają sobie bardzo dobrze kotły dzięki temu spalanie im schodzi, gdyby kocioł spalał mi ok 13 kg na dobę byłbym w siódmym niebie, niestety nie mam pomysłów dlatego postanowiłem spytać się u Państwa. Poprosić o pomoc.
giginski

Postprzez LukaszC w Czw Lis 29, 2018 10:20 am

Proszę sprawdzić czy kaloryczność opału ma Pan prawidłowoo wprowadzoną.
Przy zmniejszaniu mocy kotła proszę robić to małymi krokami, np skok 5%.
Może Pan również mieć zby duży czas podawania w podtrzymaniu, również można spróbować zmniejszyć.
Może Pan również spróbować zmienić korekcje powietrza, jeśli węgiel jest nie dopalany, wtedy zwiększyć korekcję powietrza na plus.
To ile Pan zużywa opału zależy od jego jakości i od powierzchni ogrzewanej oraz izolacji termicznej budynku.

Jeśli chce Pan samodzielnie ustawiać czasy podawania i przerwy w trakcie pracy sterownika, wtedy należy wybrać typ kotła niestandardowy i z poziomu ekranu głównego jest opcja ustawiania czasów podawania i przerwy w pracy.
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Postprzez giginski w Czw Lis 29, 2018 10:35 am

Dobrze popróbuję, dziękuję. Proszę powiedzieć jeśli będą jakieś aktualizacje sterownika skąd można pobrać plik na karte sd ?
giginski

Postprzez giginski w Wto Gru 04, 2018 8:07 am

Witam Ponownie, proszę napisać opinie, gdyż jadę na automacie, spala się dobrze chodź dużo popiołu jest ale nie ma niedopałów. Eko najwyraźniej jest lepszej jakości niż poprzednik. Wczoraj jak zaglądałem temp. podajnika pokazywała 30 stopni, dzisiaj po nocy wskazuje już 38 stopni. Automat jak zszedłem działał prawdopodobnie na minimalnej mocy i miał podawanie 2.6/ok.54s przerwy przez co jak domniemam zbyt mało podawał a zbyt długo czekał i temp. podajnika rośnie. Miałem tak na początku zanim zacząłem opisywać problem. Proszę powiedzieć jak można zniwelować ten problem? Czy po prostu jak pracuje w tak małej mocy temp. będzie rosła a za dnia spadała z racji większego poboru? Jednakże po poprzednich doświadczeniach obawiam się, że w końcu dojdzie do 55 i wywali eko. Być może za mocno wieje? I powinienem korekcję powietrza zmniejszyć o -5%? Proszę o opinie i radę.
Druga sprawa przesłona na wentylatorze, czy powinna być ustawiona na 2-3 cm otwarta?
A co z czopuchem ? przymknięty czy otwarty maksymalnie? Jak się to ma do spalania i temp.
Proszę o szybką odpowiedź, dziękuje Patryk.
giginski

Postprzez LukaszC w Czw Gru 06, 2018 7:33 am

Proszę wyregulować piec tak aby żar był lekko wypuky lub na równi z retortą. W tym celu może Pan regulować wydajnością podajnika, kaorycznością opału i korekcją powietrza. Temperatura podajnika może być na poziomie 40-50 stopni, ponieważ w retorcie jest żar, i na zasadzie przewodnictwa cieplnego rozgrzewa się cały podanik. Jeśli uważa Pan że 55 stopni zareagowania na przegrzanie palnik to może Pan tą temp. zwiększyć.
Przesłona może być maksymalnie otwarta lub lekko przysłonięta.
Czopuch w zależności jaki ma Pan przekrój, jeśli za mocno lub za słabo Pan przysłoni, zakłóci Pan proces spalania, pogarszając sprawność spalania.
LukaszC
Konsultant firmy Elster

Postprzez giginski w Czw Gru 06, 2018 9:00 am

REgulować wydajnością podajnika oznacza zmiana z 13.5/h na inny parametr ? Posiadam komin z wkładem ceramicznym włożonym w tym roku, zapewne można czopuch ustawić na połowę. Sprawdzę sprawę z przesłoną i kalorycznością.
giginski

Powróć do Lider

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość